„Věděla jsem, že to nebude jednoduché, ale věřila jsem si. Hlavně zákazníkům, kteří mi vyjadřovali podporu a slibovali, že zůstanou věrní,“ pokrčila rameny vedoucí prodejny na rohu ulic Na Šibeníku a Pod lipami.

Jejich odliv nastal okamžitě po otevření Lidlu.

„Zvědavost, říkala jsem si v prvních dvou týdnech. Budou chodit na čumendu a vrátí se mi. Mám kvalitní, čerstvé zboží, povykládáme si,“ popisovala energická žena.

Iva Šafrová má od ledna 2022 v pronájmu prodejnu potravin v olomoucké ulici Na Šibeníku, která funguje roky.  Věří, že vedle nově otevřeného Lidlu přežije, 29. srpna 2022
Lidl přežiju!, věří vedoucí obchůdku na Šibeníku. Zákazníci ji podporují

Denně propad o deset tisíc

Nevrátili se. Tržby obchůdku padaly dolů a podnikatelka se velmi rychle dostala do minusu.

„Od konce září jsem na tržbách v propadu denně o deset tisíc. Musela jsem se zadlužit, abych poplatila, co je potřeba. Vzdávám to. Už jsem dala výpověď z nájmu. K poslednímu končím,“ vysvětlovala sklesle vedoucí prodejny, jež se ještě marně snažila nabízet novinky v podobě krájených domácích uzenin, aby dnes už bývalé zákazníky přece jen získala zpátky.

Od 12. října uzavřely práce na železniční zastávce Olomouc-Hejčín část ulice Na Trati směrem na Řepčín
Začala uzavírka U Anči. Oprava vlakové zastávky nepustí auta na Řepčín

Do obchůdku podle podnikatelky pravidelně přicházejí už jen obyvatelé z okolí.

„Hlavně senioři. Věrní zákazníci, co mi zůstali, protože jim prostředí supermarketu nevyhovuje. Jsem jim vděčná, ale těchto pár lidí neuživí mě a maminku,“ dodala mladá žena, která v prodejně s letitou tradicí zaměstnává svoji matku.

Do Olomouce podnikatelka dojíždí ze Šternberka, kde se už usilovně poohlíží po jiné práci. Nemůže si dovolit zůstat bez pravidelného příjmu.

„Mám dvě děti. Teď taky bohužel nějaké dluhy. Od listopadu si musím něco najít stůj co stůj. Ráda bych zůstala v oboru. Snad budu mít štěstí,“ uzavřela sympatická žena příběh nerovného souboje s nadnárodním řetězcem.

Další market se chystá

Nejnovější Lidl, v Olomouci v pořadí šestý, otevřel v lokalitě Na Šibeníku v pondělí 29. srpna. Velkými reklamní poutači na to řetězec upozorňoval nejen po Olomouci.

„Nová prodejna nabízí široké úseky čerstvého ovoce a zeleniny, masa, uzenin či mléčných výrobků,“ zval zákazníky mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.

Součástí nového marketu je i pekárna. „Samozřejmostí jsou široké uličky a pokladny s velkou odkládací plochou. K dispozici je Wi-Fi zdarma, také automat na kvalitní certifikovanou kávu,“ popisoval prodejnu.

Lidl chystá v Litovli prodejnu. Vyrůst by měla na místě současného zemědělského areálu MJM agro, nedaleko Pivovaru Litovel, červenec 2022
Lidl chystá market v Litovli. Jak má vypadat a co se bude bourat

Motorizovaným zákazníkům nabízí Lidl za sportovní halou nové prostorné parkoviště o kapacitě 97 míst.

Na Olomoucku plánuje Lidl další prodejnu v Litovli nedaleko pivovaru.

„Společnost Lidl by ráda postavila novou, moderní, ekologickou prodejnu v Litovli, nicméně aktuálně se nacházíme v ranné fázi příprav projektu," uvedl mluvčí Tomáš Myler k aktivitám společnosti v Litovli.