Někteří zůstali na náměstí i přes mrazivé počasí po celou dobu přenosu, jiní se zastavili alespoň na pár minut.

V souvislosti s pietou a pohřbem se v poledne zastavil na minutu i provoz autobusů a tramvají městské hromadné dopravy.

„Zastavení provozu městské hromadné dopravy se obešlo bez problémů. Řidiči odstavovali na minutu vozidla především na zastávkách. Bezpečnosti provozu nebránili,“ řekla ČTK dispečerka dopravního podniku.

Z Přerova přijela do Olomouce i Iveta Pochylá.

„Chci tak poděkovat za vše panu prezidentovi a vyjádřit soustrast jeho rodině. Beru to i jako zastavení se v této hektické době. Ještě ráno jsem měla starosti, že nestihnu mít doma vše připravené na Vánoce a nyní si říkám, jak jsou takové obavy malicherné,“ řekla žena ČTK.

Minuta ticha? Někde ne

Po dobu přenosu zavřela své stánky většina prodejců vánočních trhů na Horním náměstí. Minutou ticha uctili památku bývalého prezidenta i pokladní na hlavním vlakovém nádraží v Olomouci.

Naopak například v olomouckém Prioru se předvánoční shon nezastavil, lidé nakupovali dárky i v pravé poledne.

Po přímém přenosu státního pohřbu se v centru Olomouce uskuteční i vzpomínková akce, která připomněla mimo jiné návštěvy Havla v Olomouci.

Pořadatelé pozvali například člena stávkového výboru Univerzity Palackého z roku 1989 Martina Štainera, spisovatele Davida Hrbka či prvního polistopadového primátora Milana Hořínka.

Vzpomínky na Václava Havla

„Vzpomínek na Václava Halvla mám moc. Byl jsem s ním spojen hlavně duševně, ale měl jsem i možnost se s ním párkrát setkat i osobně. Mohl jsem mu i osobně poděkovat za vše, což jsem moc rád,“ řekl ČTK Štainer.

Připomněl symbolickou paralelu s dnem úmrtí Václava Havla. Dne 18. prosince 1989 z celé republiky přijely delegace studentů do Prahy, aby podpořily jeho kandidaturu na prezidenta. Z Olomouce odjelo několik autobusů.

Kvůli vyhlášenému státnímu smutku se v Olomouci neuskutečnily mnohé akce. Například Moravské divadlo se rozhodlo zrušit veškerá plánovaná dopolední představení i páteční premiéru inscenace Tarzan – král džungle. Program změnili i pořadatelé vánočních trhů.

Zádušní mše

Na bývalého prezidenta mohli lidé v Olomouci hromadně zavzpomínat už v předvečer jeho pohřbu, kdy se konala v místní katedrále svatého Václava zádušní mše. Přišlo na ni několik stovek lidí.