Případů, z nichž valná část má společného jmenovatele – hospodářskou krizi – zřejmě bude přibývat. Nasvědčují tomu stohy žádostí o prohlášení úpadku dalších společností na ostravském krajském soudu.

„Už vloni jsme vyřizovali žádosti několika organizací. Konkrétně v první polovině roku to bylo deset firem. Celkem 242 zaměstnancům jsme tehdy vyplatili přes pět milionů korun,“ popisoval mluvčí Úřadu práce v Olomouci Jaroslav Mikšaník.

Jenže letos je už suma trojnásobná: 15,4 milionu korun. „Vyřízeno bylo v prvním pololetí 411 žádostí zaměstnanců. Celkem se jednalo o osmnáct organizací,“ shrnul Mikšaník realitu letošního roku, kdy na region dolehla celosvětová hospodářská krize.

V Olomouckém kraji se tedy meziročně zvýšil počet firem v insolvenčním řízení o osmdesát procent a počet vyřízených žádostí o sedmdesát procent.

„K největšímu nárůstu došlo v okrese Šumperk – zatímco v loňském prvním pololetí nebyla vyřízena žádná žádost, v letošním roce bylo vyřízeno 171 žádostí a insolvenčním řízením prošlo 5 firem,“ poznamenal Mikšaník.

Konkrétně na Olomoucku pomohl úřad práce v prvním pololetí zaměstnancům sedmi firem. „Vyřídili jsme 192 žádostí v celkové výši něco přes 10 milionů korun,“ sdělil mluvčí Mikšaník.

Největší firmou je Středomoravská metalurgická společnost. „Zatím jsme u této společnosti vyřídili 84 žádostí,“ podotkl.

Úřady se obávají, že případů bude do konce roku přibývat. „Určitě. Není to za námi,“ poznamenal Mikšaník. Nasvědčuje tomu nával žádostí o prohlášení úpadku, které se v posledních měsících valí na Krajský soud v Ostravě.

„O úpadku bylo do 30. června rozhodnuto ve 383 případech. Přitom těchto rozhodnutí je už za tuto dobu více než za celý loňský rok,“ sdělila mluvčí Krajského soudu v Ostravě Barbora Plchotová. Návrhů poslali dlužníci nebo věřitelé jen za první pololetí 730. Některé byly zamítnuty.

Nápor na soud je značný: insolvenci řeší dvanáct soudců. „Dá se říci, že nával zvládáme s nasazením všech sil a kapacit, které máme,“ poznamenala mluvčí krajského soudu, který řeší případy nejen z Olomouckého, ale i Moravskoslezského kraje.

Jak soudy posuzují návrhy na insolvenci? Hraje roli výše dlužné sumy? Věřitelé totiž mohou využít takového nástroje k tlaku na dlužníka, aby se s nimi rychle vyrovnal.

„K motivaci účastníků se nemohu vyjadřovat. Každopádně výše pohledávky obecně není rozhodující. Podstatné je, zda dlužník je, či není schopen plnit své splatné závazky,“ reagovala mluvčí krajského soudu.

O pomoc lze požádat do měsíce

Aby lidé mohli získat pomoc od státu ve chvíli, kdy jim zaměstnavatel neplatí mzdu, musí soud rozhodnout o zahájení insolvenčního řízení. Na podání žádosti mají měsíc.

„Pokud řízení začne, zveřejníme informaci na úřední desce a začne běžet lhůta, do které nás zaměstnanci mohou požádat o náhradu mzdy. Ta je měsíc,“ informovala Andrea Zatloukalová z olomouckého úřadu práce.

Lidé tak nemusejí živořit pouze z úspor a mohou získat až tři mzdy prostřednictvím úřadu práce. Musejí však poslat soudu návrh na vyhlášení úpadku jejich zaměstnavatele. Nebo to již udělal jiný jeho věřitel, případně dlužník.

Jestli soud rozhodl o zahájení insolvenčního řízení, nebo ne, se zaměstnanci dozvědí na webových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí nebo na justice.cz

Více na: http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence