Radnice proto zvažují, jak vyjít lidem vstříc. Například ve Šternberku už snížili úroky půjček z Fondu rozvoje bydlení a o změnách uvažují i v Litovli a v Olomouci. V Uničově mají pro lidi nachystané celkem tři miliony korun , zájem o půjčku je však pramalý. „Přibývá zájemců ze společenství vlastníků, kteří chtějí opravit celý panelový dům. Jenže několikamilionové úvěry jim poskytnout nemůžeme. V konkurenci bankovních domů za současné situace bohužel neobstojíme,“ sdělila vedoucí odboru výstavby Renata Urbášková.

Město nevyčerpané peníze využije na rekonstrukci domu v centru města. Lépe jsou na tom obyvatelé Šternberka, kde město snížilo úroky. Původně se pohybovaly od pěti do sedmi procent. „Od loňska, kdy úroky klesly na pouhá dvě procenta, zájem pořád roste. Na občany, kteří žádají o velké sumy, se občas ani nedostane. Raději rozdělíme menší částky a uspokojíme tím víc lidí,“ uvedla Dana Hoppová ze šternberské radnice. Se změnami pravidel při poskytování půjček počítají také v Litovli. „Místní lidé si úvěry z?Fondu rozvoje bydlení oblíbili, využívali je i po povodních.

Během některého z příštích zastupitelstev budeme jednat o změnách podmínek,“ ujistil litovelský tajemník Radovan Vašíček. Na změny k lepšímu se mohou těšit také obyvatelé Olomouce. Magistrát letos mezi žadatele rozdělil 16 milionů korun, v podzimním kole se budou žadatelé ucházet o dalších 40 milionů. „V červnu se chystá nová metodika, o výši úroků a konkrétních podmínkách musí nejdřív rozhodnout radní,“ řekla Věra Vaňková z?magistrátu.