„Je to zásah do krajiny. Naše místní části jsou od sebe vzdáleny do kilometru a postavte mezi vesničkami do malebné krajiny takové monstrum. To jsme nechtěli,“ vysvětloval postoj starosta Luké František Lakomý.

Vedení obce vyslovilo jednohlasně NE záměru společnosti, která naposledy chtěla postavit větrník přímo v Luké, zhruba 800 metrů od posledního domu.

„Dívat se z okna místo na pěknou krajinu na vrtuli, která se pořád točí? Něco takového jsme lidem nemohli udělat,“ poznamenal starosta obce ležící v Drahanské vrchovině.

Vesnice je v nadmořské výšce pět set metrů a povětrnostní podmínky jsou pro projekt větrné elektrárny dobré. I proto se za poslední tři roky vystřídalo na obecním úřadě několik zájemců.

ČTĚTE TAKÉ:Nad Šternberkem vyrůstá větrný park

„Předloni dva, vloni tři a letos už dva. Poslednímu jsem řekl, jaký je náš názor. Jestli chce, ať dá návrh, který projednáme v radě, ale naděje mu nedávám,“ řekl starosta.

Radnice není nakloněna ani projektu energie ze slunce. Podle starosty stejně jako věže s rotory i zastavěné hektary s fotovoltaickými články nejsou do turisty vyhledávané krajiny u Javoříčských jeskyní vhodné. Proti alternativním zdrojům energie jako takovým však v Luké nejsou ani náhodou.