Reálná mzda se zohledněním inflace stoupla o 2,1 procenta. Oproti celostátnímu nárůstu byl ten v Olomouckém kraji pomalejší, navíc v mezikrajském srovnání stále zůstáváme co do výše platu na jedné z posledních příček.

„Průměrný plat je přes 19,5 tisíce? Mám vysokou školu, beru necelých sedmnáct tisíc korun a plat se mi dva roky nezvýšil. Vzhledem ke krizi neočekávám změnu ani počátkem roku,“ uvedla pětadvacetiletá Hana Planičková z Olomoucka, která vystudovala češtinu a jazykem se také živí.

„Právě kvůli nízkému platu tady v regionu plánujeme s přítelem stěhování do Brna nebo Prahy. Jinak bychom si nepořídili bydlení ani rodinu, protože bychom na to neměli,“ poznamenala.

Nejlepší je Praha

Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla průměrná mzda ve třetím čtvrtletí o 0,3 procentního bodu pomaleji než v celé České republice.

Nejvyšších průměrných hrubých mezd dosáhla Praha – 28 958 korun, naopak nejnižších Karlovarský kraj – 18 991 korun. Olomoucký obsadil jedenácté místo z celkového počtu čtrnácti krajů.

V podnicích se sídlem v Olomouckém kraji pracovalo ve třetím čtvrtletí 173,9 tisíce zaměstnanců. Ve srovnání s totožným obdobím loňského roku se počet snížil o 15,9 tisíce.

Právě propouštění, a to především lidí s těmi nižšími příjmy, ovlivnilo nárůst průměrné mzdy.

„Je to tak, stejně tak nižší nemocnost,“ uvedla Jarmila Benešová z olomoucké pobočky statistického úřadu. Po přepočtu na menší počet zaměstnanců totiž plat statisticky roste rychleji bez toho, aby to lidé v Olomouckém kraji vůbec na svých výplatnicích pocítili.

Průměrná hrubá měsíční mzda je podíl mzdových prostředků (vč. příplatků za přesčas, prémií atd.) připadající na jednoho zaměstnance za měsíc.

„Nevypovídá tedy o výplatě jednoho konkrétního zaměstnance. Výsledky strukturálních statistik, kdy jsou k dispozici údaje o výdělcích jednotlivých zaměstnanců, uvádějí, že zhruba dvě třetiny pracovníků mají mzdu nižší, než je celostátní průměr. Nelze zapomínat, že z hrubé mzdy jsou ještě odvedeny částky na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení, politiku zaměstnanosti a zálohy na daně z příjmu, zaměstnanci je vyplácena mzda čistá,“ poznamenala Benešová.