„Nikdy jsem na takovém vyšetření nebyla. Protože mám hodně pigmentových znamének na kůži, neváhala jsem,“ popisovala Jana Zapotučná z Olomouce, proč v tu chvíli už přes půl hodiny stála ve frontě před jednou ze tří provizorních ambulancích ve stanu u olomoucké radnice.

Zájemce o vyšetření neodradilo je ani dlouhé čekání: „Pro zdraví to udělám. V čekárně bych si taky počkala,“ pousmála se paní Jana.

„Když jsem byl ve vojenské nemocnici, čekal jsem dvě a půl hodiny. Tady zatím stojím čtyřicet minut,“ komentoval asi dvacetimetrový zástup lidí senior Bohumil.

Vyšetření ukončila průtrž mračen

Preventivní prohlídku specialisty a za pomocí spolehlivého přístroje nabídl zájemcům Nadační fond Ikaros v rámci Evropského dne melanomu.

„Zájem byl opravdu veliký: přišlo pět set lidí,“ reagoval Marek Pavliš, který akci mediálně zaštiťoval.

Vyšetřených by bylo ještě více, avšak pořadatelé museli akci o hodinu dříve ukončit kvůli průtrži mračen.

Našli patnáct problematických znamének

Při vyšetřeních ve stanech na náměstí odhalili odborníci lidem patnáct problematických znamének a „pacienty“ odeslali na specializovaná pracoviště k dalšímu vyšetření.

„Posláním Nadačního fondu Ikaros je podporovat výzkum, léčbu a prevenci rakoviny kůže. Tato akce byla preventivní a svůj význam stoprocentně splnila,“ poznamenal Pavliš.

Stejně tak se k celoevropské akci připojila Fakultní nemocnice Olomouc:

„Znaménka a kožní výrůstky si přišlo nechat vyšetřit několik desítek lidí. U žádného z nich lékaři melanom nediagnostikovali, šlo spíše o nezhoubné změny na kůži,“ uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Preventivní kontrola každé úterý

Fakultní nemocnice nabízí vyšetření znamének i bez doporučení praktického lékaře na kožní klinice každý týden v úterý od 10.30 do 12 hodin.

Lékaři upozorňují, že právě s nárůstem intenzity slunečního záření stoupá riziko vzniku rakoviny kůže v letních měsících. Tento typ zhoubných nádorů přitom patří mezi vůbec nejnebezpečnější.

Proto by lidé podle odborníků neměli podceňovat ochranu pokožky kvalitními krémy s vysokými faktory, a to nejen při pobytu přímo na slunci, ale i ve vodě, kam škodlivé záření proniká.

Ročně jen lékaři kožní kliniky FNO odhalí kolem šedesáti nových případů melanomu.