Radnice totiž získala peníze od státu a plánuje se pustit do stavebních prací, které zjednoduší pohyb po Lazecké ulici a ulici Na Střelnici.

V dalších letech se chystá upravit i další důležité tahy.

Bariéry ztěžují lidem cestu z Lazcí směrem do centra a naopak. Hendikepovaní obyvatelé sídliště musejí překonávat spoustu překážek. Problémy mají také maminky s kočárky či s malými dětmi.

„Když jsem jezdila s dětmi v kočárku, bylo to opravdu náročné. Cesta je hrozná, všude je spousta vysokých obrubníků a přejít třeba jenom křižovatku Na střelnici s Lazeckou byla vždy docela fuška. Pro lidi na vozíčku je to z centra na Lazce absolutně nesjízdné,“ popsala Jitka Juráňová maminka dvou malých dětí, která bydlí v ulici Na Střelnici.

„O bezbariérové úpravě radnice mluví už několik let, pořád se ale nic nedělo. Pokud by se do úprav konečně pustí, budu ráda, i když nám děti už z kočárku vyrostly. Pomůže to spoustě lidí,“ podotkla mladá maminka.

#nahled|https://g.denik.cz/43/27/bezbarier_1109mapa_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/27/bezbarier_1109mapa.jpg|Chystané bezbariérové trasy v Olomouci#

Od křižovatky k finančnímu

Dlouho plánované úpravy začnou na podzim.

V první etapě se dotknou hlavně křižovatky ulic Na Střelnici a Lazecké a pokračovat budou až k rondelu u finančního úřadu.

„V dalším roce pak chceme navázat a bezbariérově upravit Lazeckou ulici až na konec tamního sídliště, tedy zhruba k baseballovému hřišti. Budou zde zešikmené nájezdy na chodníky, zvýšené pásy pro přecházení, hmatové pásy dlažby pro nevidomé a další dílčí opatření,“ popsala Jana Čuková, manažerka projektu Bezbariérová Olomouc.

Stavební práce na první části mohou začít díky tomu, že město získalo dotaci ze státního fondu dopravní infrastruktury. Příspěvek činí jeden milion a dvě stě tisíc korun. Šest set tisíc dodá radnice.

Další v plánu: Hejčín či Komenského

V dalších letech chce radnice v úpravách pokračovat. V nové územní studii vytyčili odborníci ve spolupráci se sdruženími hendikepovaných osob prioritní trasy, na kterých v budoucnu samospráva překážky odstraní.

„Jde o ulice Ladova, Dolní Hejčínská a U Sportovní haly. Pak o ulici Na Vozovce, Mozartova a také spojení ulic Komenského a Pasteurova. Určili jsme také výhledové trasy,“ uvedla Čuková.

Studie nově popisuje, jak mají úpravy ve městě vypadat. Informace využijí především projektanti. Vzory úprav určují barevnost a další prvky tak, aby byly po celé Olomouci jednotné.

„Odborníci si mohou vzory vyžádat na odboru koncepce a rozvoje magistrátu,“ doplnila Čuková.

Radnice do bezbariérových úprav investuje už sedm let. Za tu dobu se podařilo upravit devět bezbariérových tras za více než pětačtyřicet milionů korun. Osmadvacet milionů korun platil stát.

„Projekt podporujeme, protože překážky nepotřebuje nikdo z nás. Dříve se odstraňovaly kvůli osobám se zdravotním postižením. Dnes slouží upravené chodníky i přechody všem. Během života totiž potřebujeme bezbariérové přístupy všichni. Proto budeme v dalších úpravách pokračovat,“ poznamenala náměstkyně primátora Eva Machová.