„S rozšířením skladu nesouhlasím, a že nejsem sám, o tom svědčí i dvě petice se stovkami podpisů. Povolit další navyšování kapacity není v pořádku," vytkl úřadu František Borek, jehož dům stojí jen tři sta padesát metrů od skladu plynu.
Místní se děsí. Už současný sklad je pro ně těžko přijatelný. Obec se proto chce proti verdiktu odvolat.
„Hlavně kvůli bezpečnosti obyvatel musí obec využít všechny možnosti. I kdyby však uspěla, bude to Pyrrhovo vítězství, protože tím by se vyřešilo jen rozšíření skladu," řekl.
Poukázal tak na dlouholetou nepříjemnost, kterou pro lidi z Horky sklad představuje. Bývalé vedení obce ho podle nich nemělo nikdy povolit.
„Nejde však jen o riziko výbuchu. Úřady měly nařídit měření hluku, dopravy, prašnosti. Udivuje mě, že se tak nestalo," divil se.
Zóna ohrožení okolí skladu je kružnice o poloměru jeden kilometr. Dle webu hasičů je to druhá nejvyšší hodnota v kraji.
„Domy jsou za tržní cenu neprodejné. Neuvažuji o stěhování, ale vědět to, dům nekoupím. Ani prodávající, ani obec mě na sklad neupozornili. Ale neznalost neomlouvá," podotkl František Borek.
Šedesát rodinných domů nepostaví
Zástupci Kralupolu, dříve Vitogazu, odkazují na zahraničí, kde jsou zásobníky s plynem běžně v obydlené zástavbě.
„Pramení to z nevědomosti. Lidé neví, co chceme dělat a vedou zákopovou válku. Jde nám o modernizaci," uvedla zástupkyně firmy Kateřina Melichová.
Ke dvěma chce firma přidat další čtyři podzemní tělesa o objemu tisíc metrů krychlových. Cílem je vyšší bezpečnost a omezení dopadů možné nehody.
„Pouze zvýšíme skladovací kapacitu a zkrátíme čekací dobu. Počet plněných železničních a automobilových cisteren se nezvýší," sdělila zastupkyně.
Lidé z Horky ale Kralupolu nevěří, podle nich začne společnost časem pracovat s větším objemem LPG.
„Předpokládá se nárůst spotřeby LPG, a kdo je pak bude kontrolovat, až se zvýší doprava, protože začnou zásobníky více plnit?" obával se David Foretník z Horky.
Obec je nešťastná z toho, že by jí rozšíření kapacity skladu znemožnilo plánovanou výstavbu téměř šedesátky rodinných domů. Kvůli protipovodňovým opatřením a sousedství Litovelského Pomoraví totiž jiné možnosti nemá.
Odpůrci jsou připraveni vytrvat
Stavební úřad na námitku odpověděl, že obec schálila územní plán v době, kdy už byl sklad zkolaudovaný, a že lokalitu pro domy měla lépe zvážit.
S tím ale starostka nesouhlasí, protože v té době ještě havarijní zóna neexistovala.
„Vůbec to spolu nesouvisí. Pořád se na to poukazuje, ale firma měla ve své pozdější bezpečnostní zprávě s těmi domy počítat. Byly naplánované ještě před vznikem havarijní zóny," uvedla Sylva Stavarčíková, starostka Horky nad Moravou.
Odpůrci skladu jsou ovšem připraveni vytrvat.
„Určitě se odvoláme, zatím vše připravujeme," prohlásila starostka Horky.
Do řízení se chtěl zapojit i majitel pozemků v blízkosti skladu podnikatel Richard Benýšek. Podle stavebního úřadu však není jeho vlastnické právo k orné půdě dotčeno.
SOUVISEJÍCÍ: Horku dál straší sklad plynu. Je to ohrožení stovek lidí, zlobí se