„Tentokrát nebyla moc velká účast. Je to hlavně proto, že se zatmění odehrálo v dopoledních hodinách, kdy jsou lidé v práci. Takže přišly spíše děti. Všichni se ale mohli podívat kterýmkoliv dalekohledem, které jsme opatřili filtry. Buď je to sluneční sklo, nebo sklo ze svařovací kukly. Kdyby se totiž někdo podíval na slunce normálním dalekohledem nebo tím co máme na hvězdárně, ale bez stínidla, tak je vysoké riziko oslepnutí,“ informovala členka občanského sdružení Michala Sehnalová.

„Zatmění probíhá v určitých fázích. U nás začalo přesně v deset hodin a padesát pět minut. Nejvíce viditelné bylo v jedenáct hodin a čtyřicet minut, kdy bylo slunce zakryto asi z dvaceti až čtyřiadvaceti procent. Konec zatmění pro Olomouc byl ve dvanáct hodin a čtyřicet minut,“ upřesnil člen občanského sdružení Dan Látal.

I přes dobu, kdy se zatmění odehrálo, si někteří návštěvníci udělali čas.

„Uvolnil jsem se z práce, abych se sem mohl podívat. Docela se o to zajímám a navíc na hvězdárně v Lošově jsem ještě nebyl,“ řekl pojišťovací agent Jiří Ráčil.

K prohlídce zatmění připojili organizátoři také krátkou naučnou prezentaci.

„Zatmění je vždy jednou za dlouhou dobu. Od roku 2000 do roku 2008 byla čtyři zatmění, pozorovatelná z našeho území. Další částečné zatmění bude čtvrtého ledna 2011 a úplné v roce 2135, uvedl člen občanského sdružení Bohdan Špirit.

Veronika Štefková