„Bylo dlouho teplo, tak zákazníci moc nechodili, ale v tomto týdnu se prodej zvedl. Lidé si dělají zásoby na chladné měsíce, kdy začne přibývat nachlazení a právě med je jeden z možných způsobů prevence,“ uvedl včelař Josef Slavíček.

Stejně tak další včelaři doporučují využít včelí produkty na posílení organizmu v období, kdy se častěji objevuje kašel, rýma a bolest v krku.

„Určitě. Na nachlazení doporučuji. Med i propolisové kapky. Osobně si dávám med i do kávy,“ poznamenal včelař Radek Soušek.

Med na chleba i do slivovice

Lidem doporučují, aby s užíváním medu nečekali na to, až je začne bolet v krku, ale pojídali med preventivně.

„Zrovna jsem tady měl zákazníky a bavili jsme se o této chybě. Doporučuji každému od konce září užívat lžičku medu. Jestli do čaje, na chleba nebo jen tak do pusy, to je jedno. Imunitu to posílí. Od věci není kávová lžička medu ve štamprličce slivovice,“ doporučoval Josef Slavíček.

Kdy si dát med do čaje?

Dát lžičku do horkého čaje nebo raději do vlažného? Nezničí vysoká teplota blahodárné látky v medu?

„Výzkumný ústav včelařský to zkoumal. Když bychom dali med do vody o teplotě 85 stupňů, tedy hned poté, co do hrnku nalijeme vodu z konvice, ztratí se 10 procent účinných látek. Ve vlažném čaji se zase špatně rozpouští. Doporučuji nalít vodu do hrnku, nechat vylouhovat sáček s čajem a poté hned osladit medem,“ poradil včelař Slavíček.

Propolis včelaři doporučují užít pro jeho antiseptické účinky v případě, kdy začne škrábat v krku. Nejen med, ale i propolis pro jeho antiseptické účinky.

„Stačí pár kapek do vody a kloktat. Na deci vody tak dvě, tři kapky,“ uvedl Radek Soušek.

Včelích produktů je letos dostatek. Včelaři hodnotí sezonu jako průměrnou, kvůli dopadům chladnějšího počasí v první polovině prázdnin.

„Jarní snůška byla velice slušná. Druhá snůška byla horší. V červenci bohužel nepřálo počasí,“ popisoval sezonu Radek Soušek. Stejně tak ji hodnotí i jeho kolegové.

Ceny medu?

Ceny medu podle oslovených včelařů zůstaly na loňské úrovni.

„Drží se v podstatě na stejné úrovni. S drobnými výkyvy, na které ovlivňuje počet včelařů v lokalitě, aktuální množství medu, zájem zákazníků. Momentálně se pohybují od 90 do 100 korun,“ sdělil včelař Soušek. Cena závisí podle druhu medu a včelaři si počítají i sklenici, takže zákazník vydá z peněženky více než sto korun.. „Pokud některý včelař zdražil, jde o mírné navýšení – deset procent,“ sdělil předseda olomoucké okresní organizace Pavel Matlas.

Tipy na využití včelích produktů v boji s nachlazením a chřipkou

Nápoj na bolení v krku připravíme rozpuštěním dvou lžic medu a šťávy z půlky citronu ve sklenici horké vody.
Do sklenice s 1dc vody nakapeme dvě až tři kapky propolisu. Kloktáme.
Smícháme lžíci vlažného medu s ¼ lžičky skořice.
Lžička medu do malého panáčka slivovice.
Užití mateří kašičky: přidáním do medu pro přímou spotřebu nebo 0,5g – 1g nalačno denně přímo pod jazyk, kde necháme rozplynout a zhruba po dvou minutách spolkneme. Podporuje přirozenou obranyschopnost a je prospěšná pro zlepšení rekonvalescence.