VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé marně žádají o zvelebení panelového sídliště

Olomouc -Čtyři roky se obyvatelé části panelového sídliště Nové Sady snaží o obnovu zeleně, odstranění letitých zrezivělých klepačů na koberce a sušáků na prádlo a rozpadajících se dětských hřišť. Pravidelně žádají o pomoc také olomoucký magistrát.

2.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Matej Slávik

Ten jim však stále nemůže vyhovět a upravit zanedbaná veřejná prostranství, protože mu nepatří. Travnaté pozemky a zchátralá dětská hřiště stále vlastní Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Obyvatelé z ulic Skupova, Zikova a Trnkova se o úpravy zanedbaného sídliště snaží už několik let. Vyjednávají s městem a společně plánují, co všechno by si tam rádi upravili a vylepšili.

„Na sídlištích, která patří pod město lidé mají k dispozici pěkná dětská hřiště, dostatek laviček, opravené chodníky i udržovanou zeleň. U nás, kde veřejná prostranství stále vlastní stát se však před lety úplně zastavil čas. Dodnes jsou tady staré zrezivělé klepače koberců, kovové sušáky na prádlo a rozpadající se lavičky a pískoviště. Mnozí z nás tady bydlí patnáct i více let a rozhodně nám není jedno, v jakém prostředí žijeme,“ sdělila místní obyvatelka Blanka Martinovská.

Zoufalí obyvatelé Nových Sadů se pravidelně obracejí na olomoucký magistrát, aby jim v jejich složité situaci pomohl. V minulosti totiž opakovaně docházelo k tomu, že se stát řádně nestaral ani o údržbu travnatých ploch.

„Letos se trávníky poprvé sekly častěji než jen dvakrát za sezonu. Jindy jsme se tady brodili vysokou trávou. Všichni se těšíme na to, až pozemky konečně získá město. Pak už se snad dočkáme toho, že přibyde nová zeleň, opraví se chodníky a zmizí nebezpečné kovové konstrukce,“ doufá Martinovská.

Před několika dny si lidé z výše uvedených ulic znovu stěžovali na magistrátu, aby převod pozemků z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na město urychlil.

„O získání pozemků do vlastnictví města stále usilujeme. Jsme připraveni je okamžitě zařadit do řádné údržby a hned zahájit jednání s občany o tom, jaké požadují herní prvky pro děti, pískoviště, lavičky a mobiliář,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.

Lidem však po letech marného čekání začíná docházet trpělivost. „Jejich požadavky se začínají měnit na nepříjemné rozhovory a telefonáty. Stěžují si u nás, jsou naštvaní a já to chápu. My jsme jejich úřad a oni vidí, že o městské plochy se staráme. Je jasné, že za úředníky do Prahy si nikdo z nich stěžovat nepojede,“ poznamenal Loyka.

Převod pozemků z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na město Olomouc se však zřejmě ještě nějakou dobu povleče.

„Zjistili jsme, že některé části pozemků s veřejnou zelení jsou původním majetkem církve a nelze s ním v současné době nakládat. S dělením předmětných parcel musejí souhlasit všichni vlastníci pozemků a staveb na nich. Momentálně čekáme na jejich souhlas, bezúplatný převod pak ještě musí schválit ministerstvo financí,“ uvedl ředitel ostravského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Karol Siwek.

Travnaté plochy a zeleň jsou podle něj letos udržovány pravidelně a dostatečně.

„Proběhly už čtyři seče, s pátou se počítá v říjnu, v listopadu s úklidem listí. Problém byl jen se zahájením první letošní seče, jinak jsou trávníky v bezvadném stavu. Zkorodované průlezky, rozpadajícící se klepače a sušáky jsou příslušenstvím okolních obytných domů a patří jejich vlastníkům. S tímto stanoviskem jsme již seznámili i vedení Stavebního bytového družstva Olomouc,“ dodal Siwek.

Předseda stavebního bytového družstva U kovárny Antonín Kyjovský se koncem května obrátil i na ministra financí Miroslava Kalouska.

„Na dopis nám odpověděl, že o údržbu a bezpečný provoz těchto zařizovacích předmětů se musí postarat naše družstvo. To však na tak nákladné akce nemá prostředky. Členové družstva nepochybně nebudou ochotní investovat do likvidace zrezivělých kovových konstrukcí peníze z vlastní kapsy,“ míní Kyjovský.

Autor: Magda Vránová

2.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Milan Brázdil
11

"Nechtěný" volební skokan Brázdil opět první: Je to obrovská satisfakce

trenér Baníku Radim Kučera
26

Sigma? Mnohem víc si věří, nepříjemná pro kohokoliv, chválí Kučera

Olomoucký Pirát Pikal: Životní změna? Jako poslanec budu víc ve vlaku

Jedním z největších překvapení letošních voleb do poslanecké sněmovny je bezpochyby Česká pirátská strana. 

Plecharéna slavila! Mora se lídrovi pomstila za debakl

FOTOGALERIE / Prokletí domácího stadionu je u konce. Olomoučtí hokejisté potřetí za sebou vyhráli na vlastním ledě.

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení