Podle některých návštěvníků centrálního olomouckého hřbitova je to brzy. Míní, že v době dušiček, zejména 2.listopadu, by právě v Neředíně mohlo být otevřeno do osmi.

„Chvíli stáli před zavřenou bránou, poté ji začali přelézat. Asi deset lidí, přesně jsem je nepočítala. Štíhlejší se zkoušeli protáhnout,“ popisovala večerní zážitek Zdeňka Veselá, která o víkendu prodávala dušičkovou výzdobu u vchodu vedle parkoviště.

„Koupili si u mě květiny. Přijeli prý zdaleka a ten den byli na několika hřbitovech. Nevěděli, že je otevřeno do sedmi,“ poznamenala.

Kolem 18. hodiny jsou v těchto dnech na neředínském hřbitově desítky lidí. Někteří teprve přicházejí.

„Mělo by být do osmi. Podívejte, kolik je tu lidí,“ uvedl v neděli večer pětapadesátiletý pan Zdeněk z Olomouce. Celé jméno si nepřál zveřejnit.

„V týdnu, hlavně na svátek, budou lidi v práci a nebudou to do sedmi stíhat,“ mínil.

Někteří lidé se večer dlouho procházeli kolem svíčkami osvětlených hrobů.

„Je to krásné. Pomníky v přítmí, všechno ozdobené, svíčky hoří. Podívejte, kolik je na hrobě svíček, snad třicet,“ ukazovala seniorka Jiřina Koutná směrem k honosnému pomníku.

„Na dušičky chodím na hřbitov nejraději večer. Pro tu atmosféru,“ podotkla.

Dušičky na hřbitově v Olomouci - Neředíně. Foto: DENÍK/Matej Slávik

Neprodloužíme. Kvůli bezpečnosti

Podle ředitele Hřbitovů města Olomouce Igora Klinera se letos neprodloužila otevírací doba z 19 do 20 hodin především z bezpečnostní důvodů.

„Kromě hlavní aleje není hřbitov osvětlen a návštěvníci ve tmě ztrácejí přehled. Špatně se orientují. Větší tma rovněž nahrává krádežím výzdoby,“ uvedl ředitel Kleiner.

Poukázal na to, že návštěvníci vloni, kdy bylo otevřeno do 20 hodin, naskládali svíčky pod živý plot a začalo hořet.

„Ve tmě si neuvědomili riziko. Zejména z bezpečnostních důvodů jsme se proto přiklonili k tomu, že zavřeme v 19 hodin,“ vysvětlil Igor Kleiner.