Lidé, které oslovil Deník, se obávají zásahu do rodinného rozpočtu v době, kdy se zdražuje kde co. „Otci docházejí léky, tak jsme se domluvili s jeho lékařem, že mu napíše několik balení. Ušetřili jsme stovku i dvě,“ reagoval starší muž z Olomouce, který vyzvedával léky na recept.

Nápor lidí potvrzují i lékárníci. „Včera to bylo nejhorší. Dnes je trochu klid. Lidé si dělají zásoby, protože se obávají výdajů v příštím roce,“ potvrdila Jarmila Študentová, vedoucí olomoucké lékárny v Kateřinské ulici. „Na receptech mají více položek a více balení. Je vidět snaha předzásobit se alespoň na leden a únor,“ poznamenala.

„Nápor máme už od minulého týdne. Jsme tu dva a do večera máme co dělat. Lidé chodí i s recepty na čtyři až pět balení léků. Chtějí ušetřit,“ uvedl Pavel Kalman, vedoucí lékárny v Kmochově ulici. Fronty včera tvořili Olomoučané kolem poledne také třeba v Krajinské lékárně nebo u Svatého Mořice.

Lidé se netají tím, že se obávají zdražování a poplatků ve zdravotnictví. „Čekají nás pěkné věci. Mám dítě, které je často nemocné a poplatky docela pocítíme,“ poznamenala mladá maminka, která z lékárny vyjížděla s kočárkem.

Lékaři již několik týdnů čelí prosbám nemocných o předepsání většího množství léků i na měsíce dopředu. „Žádají mě, abych jim napsala tři i více balení léků naráz. Nechci jim však předepisovat léky na půl roku dopředu,“ reagovala již dříve lékařka Eliška Sovová z Fakultní nemocnice v Olomouci.

Poukazuje na to, že jde často o drahé medikamenty. „Jedna krabička běžně stojí přes tisíc korun. Tím, že bych jim předepsala zbytečně víc balení, by se jen plýtvalo,“ uvedla. Navíc zdravotní stav pacienta se může za několik měsíců změnit. „A může se stát, že budou potřebovat jiný lék,“ upozornila lékařka Sovová.

Olomoucká alergoložka Iveta Hudcová pacienty chápe a sama, zejména chronicky nemocným a sociálně slabším, vychází vstříc a navrhuje, že jim připíše o jedno dvě balení víc. „Nic to nevyřeší, ale snažím se jim pomoci. Hlavně u dražších léků, a to maximálně čtyři balení,“ sdělila lékařka.

Od ledna zaplatí nemocní za položku na receptu 30 korun, stejně tak za návštěvu lékaře, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika