Dvacet let pracoval na veteránech, opravoval je a teď mu je vzala ve Slavoníně voda.

Před rokem zkolaudoval dům v Topolanech a už musel vytrhat nové podlahy, protože se mu do místností vlil potok.

Vladimír Šicl i František Chochola proto podali trestní oznámení. Oba svorně tvrdí, že za jejich zaplavený majetek může olomoucká radnice.

Roky totiž neřeší biokoridor Nemilanky, který má obyvatele Slavonína a Nemilan před záplavami chránit, Topolanským zase léta slibuje, že vyřeší odtok místního potoku. Policisté jeden z případů prošetřili přímo na místě a neshledali, že by došlo k trestnému činu.

Oba muži podali oznámení na neznámého pachatele nezávisle na sobě. Měli však stejný důvod. Chtěli, aby příčiny, které způsobily, že jejich majetek skončil pod vodou, vyšetřila policie.

Zároveň také zamýšleli donutit radnici vystoupit z letargie.

„Nejde přece, aby na nás pořád kašlali. Nechci se při každém dešti budit se strachem, že zase přijdu o spoustu věcí. Rozhodl jsem se proto přivolat policii a podat trestní oznámení. Chceme, aby se konečně na magistrátu probudili a začali řešit věci, které lidi trápí,“ vysvětlil Šicl s tím, že se k němu přidalo nejméně dalších deset sousedů.

Rozhodl se také, že společně s lidmi ze čtvrtě založí občanské sdružení, které bude tlačit radnici k tomu, aby na Nemilance vytvořila co nejdříve protipovodňová opatření a biokoridor.

Beton svádí liják do potoka

Slavonínské totiž ohrožuje voda z betonových ploch u nákupního centra, která se nemá kam vsakovat, a proto proudí Nemilankou, kde se hromadí a pak ničí.

„Mně zalila veterány. Motorky, na kterých jsem dvacet let pracoval, skončily všechny pod vodou. Stejně jako spousta dalších věcí. Kdo mi to zaplatí? Osm let se s Nemilankou nic nedělá. Čí je to tedy chyba?“ zlobí se Šicl.

Podobně rozhněvaný byl i František Chochola z Topolan. Místní potok mu zaplavil rodinný dům, který zkolaudoval teprve loni v listopadu. V místnostech vystoupal až do jednoho metru. Na otázku, proč voda zatopila zrovna Topolany, má odpověď.

„Vždyť je to úplně jasné. Po tom, co kousek od nás udělali západní obchvat Olomouce, začal se jinak skoro suchý potok po každém dešti rozvodňovat. Z obchvatu totiž stéká voda přímo do potoka a ten pak v Topolanech dělá paseku. Není tak sto let vyčištěný, je zanesený, a proto se pak rozlévá. Zahradu nám zatopil několikrát,“ podotkl Chochola s tím, že radnici už několikrát na problém upozorňoval, dokonce se sousedy sepsali petici.

Policie: Nemůžeme řešit, že začně víc pršet

Obyvatel Topolan se zlobí, že přes upozorňování radnice se dosud nic nestalo.

„Podal jsem proto trestní oznámení na neznámého pachatele a doufám, že to konečně začne někdo řešit. Není možné, abych při každém dešti měl v baráku metr vody. Už teď jsme museli v některých místnostech strhat podlahy. Voda mi zatopila auto, sekačku, svářečku a další věci,“ podotkl Chochola.

Zastání v policii však oba mužové nejspíše nenajdou. Jeden z případů totiž policisté vyšetřili hned na místě a neshledali v něm žádný trestný čin.

„Tím pádem trestní oznámení ani nepřijali. Nemůžeme řešit případ, že někde začne více pršet,“ vysvětlila tisková mluvčí krajské policie Marta Vlachová.

Jedinou naději mohou lidé z postižených lokalit vidět ještě ve schůzce zástupců radnice s pracovníky Povodí Moravy, která se uskuteční v úterý.

Primátor: Chápu, že jsou naštvaní

Hlavním tématem bude řešení biokoridoru Nemilanky, dotknou se však také problému Topolan.

„Na poradě chceme vyhodnotit sobotní rozlití Nemilanky a najít také možnosti zrychlení dalšího postupu při úpravách vodního koryta,“ informoval tiskový mluvčí radnice Ivan Rašťák.

Podle primátora města Martina Novotného mají lidé právo být rozzlobení.

„Chápu, že jsou naštvaní. Mrzí mě, že došlo ke zpoždění projektu. Budeme se snažit problém vyřešit v co nejkratší době,“ slíbil Novotný.

O chystaném opatření na Nemilance a výsledku jednání magistrátu budeme informovat.