Developerům hraje do karet především zájem o byty jako o investici. I díky tomu se v loňském roce prodalo 450 bytů v novostavbách.

„Je třeba si uvědomit, že Olomouc má oproti jiným městům v kraji obrovskou výhodu v tom, že je zde univerzita. Ta má přes dvacet tisíc studentů na denním studiu. Nájemní trh je zde tudíž velmi živý a efektivní. Proto hodně lidí kupuje byty jako investiční příležitost. Nezřídka se objevují klienti, kteří kupují dva až pět bytů ročně, se záměrem pronajmout je studentům," popsal situaci ředitel olomoucké realitní kanceláře Dachi Marek Novotný.

Ti, kdo loni v Olomouci koupili byt, za něj v průměru zaplatili 2,6 milionu korun.

Zájem kulminuje

Jen pár desítek kilometrů dále se však dá sehnat podobná nemovitost mnohem levněji.

„Lze říci, že ve všech městech kolem Olomouce jsou ceny bytů výrazně nižší. V Prostějově, Přerově, Litovli či Šumperku se dá stejný byt jako v Olomouci koupit i o několik stovek tisíc levněji," doplnil Marek Novotný.

Zájem o nové menší jednopokojové či dvoupokojové byty je sice velký, ale byty v panelácích hledají kupce hůře.

Klesat by podle makléře mohly v budoucnu i ceny ostatních bytů.

„Zájem podle mého názoru momentálně již kulminuje. Pozorujeme to konkrétně u panelových bytů. Majitelem nastavená cena je už tak vysoká, že na něj trh i několik měsíců nereaguje," uvedl ředitel realitní kanceláře Marek Novotný.

Přes tři sta bytů místo kasáren

Na velkou poptávku reagují developeři velmi pružně.

Na stavební povolení právě čeká například projekt na výstavbu 350 bytů, které se mají začít budovat ještě letos v areálu bývalých Sochorových kasáren v Olomouci.

Mezi Šantovou a Wittgensteinovou ulicí vyrostou dva městské bloky. Budovy v blízkosti historického centra, které armáda opustila v roce 2010, chce investiční společnost nahradit různými typy bydlení. Vzniknou obytné domy, přičemž v přízemí budou obchody a služby.

Další bytové domy jsou naplánované také v olomoucké lokalitě Švýcarská nebo v městské části Lazce u Demlovy ulice.