Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé kritizovali územní plán, na radnici přišlo 800 výtek

Olomouc /MAPKA SEVERNÍ SPOJKY, NÁMITKY OBČANŮ/– Nechceme zabetonovat Olomouc. Nechceme, aby nám před domy vedla nová silnice. Nechceme místo hřiště zástavbu. Tak zněli některé z připomínek a námitek, kterými se Olomoučané vyjadřovali ke konceptu nového územního plánu. Celkově podali na radnici téměř osm set formulářů, ve kterých dokumentu vytýkali to, co se jim nelíbí.

24.8.2010 11
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Například Petru Hlušičkovi z olomoucké čtvrti Lazce vadí, že klidnou čtvrť by měla v budoucnu protnout nová dopravní tepna, takzvaný severní spoj. Podle něj totiž v lokalitě zhorší životní úroveň. Tuto námitku, stejně jako mnohé další, budou nyní posuzovat odborníci. Zda je v územním plánu zohlední, rozhodne zastupitelstvo města nejspíše do konce roku.

Jedním z nejzávažnějších témat, ke kterým se obyvatelé Olomouce vyjadřovali, byl právě severní spoj, tedy nový dopravní tah, který by má vést z Hodolan, přes Klášterní Hradisko, Černovír, Lazce a Hejčín až ke Globusu. Obyvatelé těchto čtvrtí se proto rozhodli sepsat námitku ke konceptu územního plánu, aby jeho stavbě zabránili.

„Se severním spojem nesouhlasíme. Považujeme jej za nebezpečný pro naše životní prostředí. Jde totiž o komunikaci, která by měla vést přes hustě obydlené území, navíc může zhoršit povodňovou situaci. Požadujeme proto, aby se v územním plánu trasoval jinak,“ popsal za obyvatele Lazcí iniciátor námitky Petr Hlušička. Doplnil, že největší problém vidí v tom, že dokument vede novou silnici vilovou čtvrtí, bytovou zástavbou i kolem rodinných domů.

„Původně měl severní spoj protnout vojenský prostor na Dobrovského ulici. Teď už to tak není, a to se nám nelíbí. Chceme tedy, aby se trasa severního spoje posunula hlouběji do vojenského prostoru a aby mezi ní a obytnou zástavbou vznikl pás zeleně, který nás bude od komunikace dělit. Také požadujeme řešení hluku,“ vysvětlil Hlušička.

Podle primátora města Martina Novotného právě námitky a připomínky k územními plánu ukázaly, jak důležitým a citlivým tématem trasa severního spoje je. Nová dopravní tepna má ulevit obyvatelům Chválkovic a těm, co bydlí na Dobrovského a Komenského ulici.

„Řešení najít musíme, ale předem říkám, že se nebude líbit všem. Necháme si zpracovat analýzy, které ukážou, zda je severní spoj nutností. Pak také chceme podrobně popsat, kudy by komunikace vedla. To bude trvat několik měsíců. Až pak můžeme lidem říct, jak to se severním spojem bude,“ vysvětlil Novotný.

#nahled|https://g.denik.cz/43/a5/severni_spojka_uzemni_plan_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/a5/severni_spojka_uzemni_plan.jpg|Jedná z variant severní spojky#

Další ostré námitky

Olomoučany trápil nejenom nový tah městem, ale také další stavby, které může územní plán povolit. Nejčastější námitka byla proti způsobu napojení ulice Norská do křižovatky Pražská – Erenburgova a žádost o ochranu zdejší aleje. Lidé svůj názor podpořili také peticí.

Někteří Olomoučané se také vyjadřovali proti výškovým budovám v budoucí olomoucké čtvrti Šantovka či v areálu bývalých kasáren 9. května na ulici Kosmonautů. Jiné námitky směřovaly proti návrhu vedení tramvajové trati v ulicích Vojanova a I.P. Pavlova nebo proti záměru přesunout autobusové nádraží na místo areálu společnosti AŽD Praha v Hodolanech.

Hnutí Duha pak například upozornilo na změnu lesní půdy v bývalé a dnes nefunkční lesní školce Zlatý Důl u Lošova na obytnou zónu, odmítá také stavbu parkoviště u zoo či je proti zástavbě zelených ploch ve městě.

Alej v Norské a Sportovní stánek v Hodolanech zůstanou

„Všemi podáními se budeme zabývat. V několika případech však můžu odpovědět ihned. Někdy totiž došlo k určitému nedorozumění, což byl případ ulice Norské, kdy si lidé mylně vyložili symbol ve výkresu konceptu územního plánu jako záměr kruhové křižovatky. Můžu je uklidnit, ta se zde neplánuje, není tedy ohrožená ani lipová alej,“ vysvětlil primátor.

Podobně může už nyní vyjít radnice vstříc lidem z Hodolan, kteří bojovali za zachování sportovního areálu. V územním plánu zůstane jako sportovně-rekreační plocha. Námitky lidé vznesli také proti návrhu vybudovat kemp u bývalé pískovny Hamrys na Nových Sadech. „Ten z konceptu zmizí, protože se tábořiště plánuje jinde. Další případy jsou mnohem složitější, což si vyžádá měsíce práce odborníků,“ podotkl Novotný.

Co se bude dít dál?

Nový strategický dokument určí podobu města na dalších patnáct až dvacet let. Radnice od začátku června proto rozjela rozsáhlou informační kampaň, aby lidem vysvětlila závažnost materiálu a ukázala, zda a jakým způsobem se jich změny dotknou. Výsledné množství podání ukázalo, že obyvatele budoucnost města a hlavně jejich okolí nenechává chladnými.

„Jsme rádi, že se nám podařilo do tvorby nového materiálu zapojit lidi. Bezmála osm set podání námitek a připomínek to dokládá. Nyní máme před sebou ještě hodně práce. V hokejové terminologii jsme teprve na konci druhé třetiny, ta třetí, nejdůležitější, nás ještě čeká,“ uvedl Novotný.

Dokument by měl být hotový v druhé polovině příštího roku. I v poslední fázi se budou moci lidé k návrhu dokumentu vyjadřovat a posílat námitky a připomínky.

Radnici by měl územní plán stát deset milionů korun. Čtyři získá z Evropské unie.

„Asi jeden milion nás pak bude stát informační kampaň,“ doplnil Radek Dosoudil, vedoucí odboru koncepce a rozvoje magistrátu města.

LUCIE BUKVOVÁ

Nejčastější témata připomínek a námitek k územnímu plánu
* zapojení ulice Norská do křižovatky Pražská – Erenburgova
* ochrana lipové aleje v Norské ulici
* výškové limity zástavby a výškové dominanty (zejména areál Šantovky a bývalých kasáren 9. května)
* budování severního spoje přes Lazce, Klášterní Hradisko a Černovír
* vedení tramvajové trati v ulicích Vojanova a I.P. Pavlova směrem k aquaparku
* přesun autobusového nádraží na místo areálu společnosti AŹD Praha v Hodolanech
* umístění obytné plochy do části sportovního a rekreačního areálu v Hodolanech
* umístění kempu u Hamrysu
* Umístění úřadu práce na Tabulový vrch
* nová zástavba při jihozápadní straně Dlouhé ulice
* navržené obytné a průmyslové plochy na západním obvodu města
* stavba parkoviště u zoo
* změna lesní půdy v bývalé lesní školce Zlatý Důl u Lošova na obytnou zónu
* navržená komunikace D–19 u Mlýnského potoka
* záměr zástavby u aquaparku a u cihelny v Balcárkově ulici
* rozšíření komunikace v ulici Václava III.
(Zdroj: MmOl)
LEŽI I VÁM NĚCO NA SRDCI, OZVĚTE SE V DISKUSI
ÚZEMNÍ PLÁN V ČÍSLECH
• 60 dní – tak dlouho se mohli lidé vyjadřovat ke konceptu územního plánu
• 4 besedy – na tolika veřejných setkáních se mohli lidé ptát na konkrétní věci, které je v územním plánu zajímají
• 1 autobus – byl součástí informační kampaně města, vozil do olomouckých čtvrtí úředníky koncepce a rozvoje, kteří zájemcům vysvětlovali funkci územního plánu
• 14 míst – v Olomouci navštívil autobus právě tolik lokalit
• 769 podání – tolik přišlo na radnici formulářů, které mohly obsahovat i více než jednu připomínku či námitku
• 200 obyvatel města – musí podepsat formulář s připomínkou, aby se z ní stala námitka, kterou magistrátu předá takzvaný zástupce veřejnosti
• 17 námitek – tolik výtek vůči územnímu plánu přišlo na radnici, jednu však nepodepsal správný počet Olomoučanů (luc)

Autor: Lucie Bukvová

24.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Fanoušci Kodaně na Andrově stadionu v Olomouci
AKTUALIZOVÁNO
25

VIDEO: Policisté rozháněli střet fanoušků v centru Olomouce

Martin Šindelář v dresu ostravského Baníku

Recept na Sigmu? Totální nasazení a důraz, říká ostravský stoper Šindelář

Výlov v Tovačově je tady! Hradecký rybník zve na rybí dobroty i atrakce

Ochutnávky rybích specialit, atrakce pro děti a především prodej živých ryb. Nejen na to se mohou těšit ti, kteří dorazí v sobotu 21. a neděli 22. října na tradiční výlov Hradeckého rybníku v Tovačově.

Hejtman i primátor skloubí funkce, pokud je zvolí poslancem

Mandát poslance a zároveň křeslo hejtmana, primátora či starosty. Pochybnosti, jestli politici zvládnout dvě či více funkcí na 100 procent, může hrát roli při rozhodování voličů.

Ranní mlhy zaskočily řidiče. Ti neví, jak používat mlhovky

Řidiči si s používáním mlhových světel neví rady. V názorech na to, jak a kdy mlhovky používat, se většina rozchází. Zákon i policie mají přitom jasno.

AKTUALIZOVÁNO

Andrův stadion slavil první evropský gól Zlína, řež s Kodaní ale ohrozila mlha

Zápas Evropské ligy mezi Zlínem a Kodaní na Andrově stadonu lemovaly burácející ochozy plné žlutomodrých fandů ševců doplněné početným a hodně hlasitým dánským výsadkem. Utkání se však málem nedohrálo kvůli husté mlze, která se po přestávce snesla na olomoucký trávník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení