„Je to záležitost, která už trvá přes tři roky. Byli jsme osloveni investorem kvůli těžbě štěrkopísku. Prošlo to zastupitelstvem s tím, že bychom dostali při splnění základních podmínek kompenzaci – doprava by nešla přes obec, omezení veškeré prašnosti, hlučnosti, a když nám je splní, tak proč ne,“ uvedl starosta Liboše Jan David.

K možné těžbě štěrkopísku se vyjadřoval i posudek vlivu na životní prostředí takzvané EIA, který zněl souhlasným stanoviskem.

„Nic se nedělo a až kvůli změně územního plánu se pár lidí vzepřelo a spolu s dalšími začalo proti projektu brojit,“ pokračoval starosta. „Zhruba tak po třech a půl letech mlčení a téměř nezájmu se najednou situace obrátila,“ podotkl David.

Protesty nakonec vyústily v referendum. Pokud bude výsledek hlasování znít proti výstavbě, může to však obci způsobit komplikace.

„Měli jsme už nějakou smlouvu podepsanou. Investor vykupoval pozemky, zaplatil posudek vlivu na životní prostředí a dělal už i další kroky. Pokud bude ne pro štěrkovnu, tak se asi budeme soudit. Obáváme se toho,“ řekl starosta.

Takové stanovisko potvrzuje i zástupce štěrkařů.

„V případě, že by to došlo až k tomu, že by obec odmítla smlouvu plnit, pravděpodobně bychom postupovali soudní cestou. Ale je to předčasné, naším zájmem není se soudit, ale dokončit svůj záměr, pokud to bude možné po dohodě s obcí,“ reagoval zástupce investora Pavel Josefus.