Původní termín odstranění byl na konci srpna.

„Po domluvě s Hnutím Duha jsme termín prodloužili. V druhé půlce srpna totiž vyhlásili anketu týkající se právě spadlých stromů,“ uvedla Naděžda Krejčí, vedoucí zahradnického úseku Výstaviště Flora.

Čtěte také: Strom zůstane ležet, než vyleze vzácný brouk

Podle výsledků ankety rozhodne Hnutí Duha a Výstaviště Flora, jestli kmen dřezovce zmizí.

„Zatím máme asi padesát hlasů z ankety, většina je pozitivních, lidé nevnímají spadlé kmeny jako něco špatného,“ řekl koordinátor Hnutí Duha Miroslav Kutal. Je tedy možné, že dřevina zůstane v parku ještě další rok nebo dva.

Ve stromě mají své hnízdo i larvy kriticky ohroženého brouka tesaříka drsnorohého.

„Podle literatury by již většina larev ve stromě být neměla. Jejich životní cyklus může být ale i tři roky. Kmen mohou obývat i další vzácné druhy, o kterých nevíme. Z toho důvodu by bylo dobré, kdyby strom v parku ještě zůstal. Obecně to vnímám i jako zajímavý estetický prvek, pokud je to na místě, kde to ničemu nepřekáží,“ dodal Kutal.

Dříve si lidé na spadlé stromy stěžovali. Dřezovec s tesaříkem uvnitř je však výjimkou.

„I kdyby o anketu nebyl velký zájem, zatím vím, že lidé vnímají tento strom kladně a mají pochopení zejména pro situaci se vzácným broukem. Zatím nebyla jediná stížnost,“ doplnila Krejčí.

Anketa Hnutí Duha rovněž určí, co se bude dít se spadlým jasanem v Bezručových sadech. Ten totiž také obývají ohrožené druhy živočichů.

Hlasovat můžete na stránkách Hnutí Duha Olomouc

Simona Horká