Jsou to hlavně bezdomovci a cizinci, kteří dostali české občanství a nikam se nenahlásili. Na radnici jsou kromě nich nahlášené i nalezené děti. V Olomouci evidují na radnici více než 1500 lidí, ve Šternberku 300 a v Litovli 134. Někteří lidé však bydliště na úřadech nahlásí záměrně – nemusejí totiž platit vodné ani poplatky za odpady.

„Těch důvodů, proč mají lidé trvalé bydliště na radnici, je spousta. Z osmdesáti až devadesáti procent je to však proto, že jim byl trvalý pobyt zrušen ve správním řízení. Jedná se hlavně o bezdomovce. Jsou ale i případy, kdy například žena kvůli nevěře zruší manželovi trvalý pobyt v bytě, který je v jejím vlastnictví. Pak je muž nahlášen k nám,“ vysvětlila Hana Kovácsová z odboru správy olomouckého magistrátu.

Na radnici jsou často nahlášeny i děti. „Jsou to hlavně ty, které se narodí v České republice a mají jednoho rodiče cizince a druhého Čecha. Když ho rodiče nenahlásí, tak má automaticky trvalý pobyt na radnici. Jsou to však i nalezenci, třeba děti odložené do babyboxů,“ pokračovala Kovácsová.

O tom, že chce mít někdo trvalé bydliště na radnici, si nemůže rozhodnout sám. Vše vychází ze správního řízení. Přesto toho někteří využívají. „Někteří měli ze začátku snahu toho využívat, ale žádné velké úlevy z této evidence nemají. Jednou mi dokonce přišel do kanceláře muž s karimatkou a chtěl tam přespat. To je ale naprosto šílené. Jde pouze o evidenční údaj,“ řekla s úsměvem Kovácsová.

Lidé s trvalým bydlištěm na magistrátu však neplatí spoutu poplatků. „Neplatí vodné, stočné ani poplatky za popelnice,“ uvedl mluvčí olomouckého magistrátu Ivan Rašťák. „To se jim samozřejmě líbí a tak toho někteří využívají,“ dodala Kovácsová.

„Je to takové trošku zvláštní. Pokud nemají však jinou možnost, tak se nedá nic dělat. Vadí mi snad jen to, že neplatí poplatky jako my ostatní. V případě dětí je to samozřejmě něco jiného,“ řekla sedmačtyřicetiletá Eva Hlochová z Olomouce.

Každým rokem lidí s bydlištěm na olomouckém magistrátu přibývá. „V posledních letech nám jich každoročně přibývají přibližně dvě stovky,“ informoval Rašťák s tím, že s nimi vzrůstají i náklady.

„Ty máme hlavně za jejich poštu, která jim chodí přímo na magistrát. Pokud si ji nevyzvednou, musíme ji posílat zpátky. Navíc jsou tito lidé takřka k nevyhledání,“ dodala Kovácsová.

V Litovli evidují 134 lidí a ve Šternberku má na radnici trvalý pobyt tři sta lidí. „Přímé náklady s nimi nemáme. Jde spíše o organizační úkony, a to práci s poštou. Někteří lidé si pro ni průběžně chodí, někteří vůbec. Pak ji musíme posílat zpět,“ řekla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Chystá se novela zákona o evidenci obyvatel. „To sice ano, ale nevím o tom, že by se mělo něco zásadního změnit v této záležitosti,“ uvedl Rašťák.