Chodníky v okolí Tovární ulice nyní čistí od plevele skupina šesti lidí, kteří jsou klienty střediska Samaritán. Ručně odstraňují plevel prorůstající dlažbou a odvážejí jej do sběrného dvora.

„Je důležité vytvářet prostor, ve kterém můžeme lidem vracet jejich důstojnost. K tomu vede cesta skrze sebeuplatnění, pomoc ostatním a vykonanou práci. Tak, aby to, co dělají, pro ně bylo přínosné a zároveň smysluplné, aby vznikal prostor pro růst,“ objasnil Jan Buka z olomoucké Charity.

Bývalá budova přírodovědecké fakulty v olomoucké části Hejčín. 29. 6. 2020
Bývalou přírodovědeckou fakultu v Hejčíně čeká demolice

Projekt, který umožňuje lidem bez domova pracovat, rozjelo město Olomouc společně s technickými službami a Charitou v loňském roce.

„Lidem bez domova dává možnost pravidelně pracovat a veřejnosti nabízí jiný pohled. Jsem rád, že se Charitě i tentokrát podařilo získat pro své klienty zakázku od městské firmy,“ ocenil primátor Miroslav Žbánek.

Stovky metrů chodníků v okolí Tovární ulice jsou podle předsedy dozorčí rady Technických služeb města Olomouce Miloše Tichého čištěny ekologickým způsobem.

„Ruční čištění je spolu s novým čistícím strojem na páru tím nejlepším způsobem odstraňování plevele bez použití chemikálií,“ míní Miloš Tichý.

Klienti střediska Samaritán, které provozuje olomoucká charita, při údržbě chodníku v Tovární ulici
Bezdomovci v Olomouci čistí ulice kvalitně, projekt by mohl pokračovat
Prostranství před olomouckou katedrálou sv. Václava
Agresivní bezdomovci u dómu obtěžují i kálejí v chrámu