Při rozhovoru líčila Jana Berková mladou ženu na rockový ples a šikovné ruce se štětci jezdily po mladé tváři rychle sem a tam.

Musela pracovat rychle, protože v řadě už čekaly další ženy, které se chtěly poradit o líčení na svatební den.

Vizážistka se totiž v neděli účastnila prvního ročníku svatebního veletrhu v Regionálním centru v Olomouci.

A jak se ke svému povolání dostala?

„Před sedmi lety jsem se rozhodla změnit profesi. Přemýšlela jsem, co by mě bavilo a nakonec jsem si vybrala vizážistku. Hlavně jsem chtěla pracovat s lidmi a navíc povolání souviselo s mým dalším koníčkem a tím je fotografování. Baví mě totiž ženy změnit a pak je ještě vyfotografovat, aby měly pěknou památku,“ popsala Berková.Vizážistka Jana Berková při líčení jedné z modelek.

Barevnou typologii mám v oku

Začala navštěvovat kurzy, kde se naučila základy. Nejdůležitější je ale podle ní praxe a zkušenosti.

„Nejdřív jsem líčila kamarádky. Pak už to šlo samo. Barevnou typologii mám v oku. Nejvíce mne těší, když ženu nalíčím, pak se vidí a je překvapená, jak jí to sluší. Věnuji se také celkové proměně. S tím mi pomáhá kadeřnice. To je pak spousta práce, která trvá třeba i osm hodin,“ vysvětlila Berková.

Ve vizážistickém kufru při sobě nosí líčení i za patnáct tisíc korun. Rtěnky, pudry, stíny, konturky i oční linky bere do rukou denně, stejně jako bohatou sadu různých druhů štětců.

„Používám je na veškeré líčení. Podle tloušťky a materiálu se používají na makeup, pudr, stíny, rtěnku. Dokonce mám i raritu. Je to štětec, jehož vlákna jsou vyrobená z veverčí srsti. Všechny mám ale z přírodních materiálů, jsou k pleti nejšetrnější,“ objasnila Berková.

A co nyní v líčení letí? Jaké jsou trendy?

„Sleduji je, ale moc se podle nich neřídím. Půl roku frčí něco, za půl roku něco jiného. Proto při líčení sázím především na to, jakou má zákaznice barvu pleti, očí, vlasů a určím její barvenou typologii. Podle toho se pak řídím. Každé ženě sluší něco jiného a je nesmysl, aby se musela řídit trendy, které jí nevyhovují,“ doplnila Berková.

Ve svatebním líčení se ale novinky vysledovat dají. Nevěsty chtějí být čím dál častěji namalované jen přirozenými odstíny, nechtějí být extravagantní.

„Chtějí být jen jemně nalíčené. Ale jsou i výjimky. Často vybíráme svatební líčení podle druhu a barvy květinové vazby. Nevěstu se také snažíme ladit do barvy, kterou má celá svatba,“ uzavřela Berková a pustila se se svými štětci do změny další budoucí nevěsty. (luc)