Kníže zhlédne výstavu Lichtenštejnská dominia střední Moravy, která ve dvanácti hradních sálech mapuje historii slavného šlechtického rodu v regionu, kde je s Lichtenštejny spojena řada památek.

Šternberský hrad, který koupil Jan Adam I. z Lichtenštejna po částech v letech 1695 a 1700 od vévodů z Wurttenberka, si kníže projde poprvé.

„Bude to pro nás výjimečný okamžik. Knížete provedeme hradem, který doposud nenavštívil, a výstavou mapující historii Lichtenštejnů, která je věnována nejen Šternberku, ale celé střední Moravě,“ uvedla šternberská kastelánka Helena Gottwaldová.

Lichtenštejnsko je jeden z nejmenších států Evropy ležící na svazích Alp. Kvůli neuznaným majetkovým nárokům Česká republika a Lichtenštejnsko v roce 1993 navzájem neuznaly svoji nezávislost a neměly spolu diplomatické styky.

To se změnilo až vloni v září, kdy představitelé Česka a Lichtenštejnska podepsali dohodu o spolupráci.

Jakou pozornost si ze Šternberka, kde se na nejvyšší představitele šlechtického rodu připravovali několik dní, odvezou kníže a jeho bratranci, princ Wolfgang a Karl Emmeram z Lichtenštejna?

„Přichystány jsou tři dárkové kazety z papírny ve Velkých Losinách, kde se narodil otec knížete, s ručně vyrobeným papírem. K tomu kníže dostane slivovici a princové moravské víno,“ poznamenala kastelánka.

Šarmantní a urostlý muž

S hlavou lichtenštejnského knížectví se kastelánka již osobně setkala, a to při křtu knihy Moravská dominia Liechtensteinů a Dietrichsteinů od Pavla Juříka.

„Je to velmi šarmantní a urostlý muž, příjemný člověk. Ani náznak nadřazenosti, ale naopak vyzařoval otevřenost k lidem, se kterými si popovídal, podepisoval knihy,“ podělila se o vzpomínku na krátké setkání s hlavou knížectví.

Návštěva vládnoucího knížete, který v roce 2003 navrhl novou ústavu, v níž se vzdal některých pravomocí, aby posílil demokracii a úlohu práva, není první cestou Lichtenštejnů do Šternberka.

Na hradě byla již v roce 1991 kněžna Karolína, která ve Šternberku žila do roku 1945.

„V roce 2000 navštívili Šternberk její potomci – dvě ze čtyř dětí, které se na hradě narodily. Přijeli i se svými dětmi,“ vzpomněla cesty šlechticů kastelánka.

Návštěva arcibiskupa i Velkých Losin

Ve středu zahájí kníže Hans-Adam II. v olomouckém Arcidiecézním muzeu mezinárodní konferenci věnovanou působení Lichtenštejnů v českých zemích.

Kníže by měl strávit v Olomouci čtyři dny. Navštíví například rezidenci olomouckého arcibiskupa, kam je pozván na oběd a v závěru svého programu si prohlédne zámek ve Velkých Losinách.

Kromě Šternberka a Velkých Losin je s rodem historicky spojen Úsov, Nové Zámky, k panství Lichtenštejnů patřila vesnice Ondrášov s minerálním pramenem, horské chaty Švýcárna a nedaleká Ovčárna v Jeseníkám, také vlastnili zámek v Plumlově.

Program knížecí návštěvy šternberského hradu

23. listopadu

14:30 – 14:45 příjezd na státní hrad Šternberk (ze směru Ecce Homo) a přivítání – hrají fanfáry, uvedení knížete na nádvoří a představení starosty

14:45 – 16:15 prohlídka hradu a koncertní vystoupení

16:15 – 16:45 prohlídka výstavy „Liechtenstejnská dominia střední Moravy“

16:45 – 17:45 jednání se zástupci NPÚ, předání darů a zápis do pamětní knihy, raut, poté odjezd do Olomouce