Již krátce po slavnostním uvítání si kníže prohlížel místnosti, obrazy a mobiliář hradu a mohl srovnávat jeho podobnost s lichtenštejnským Vaduzem.

„Tento obraz vypadá jako od Botticelliho. Kdo ho namaloval? Aha, jeho žák? Moc pěkný obrázek,“ zastavil se Hans Adam u jednoho z obrazů.

„Pozvání jsem přijal moc rád. Naposledy jsem tu byl v osmdesátých letech se ženou a dětmi a moc se mi tady líbilo. I přestože se moje první návštěva odehrála před mnoha lety, hluboce se tento hrad zapsal do mých vzpomínek. Proto jsem s sebou vzal i další členy rodiny, aby viděli, jak je hrad krásný,“ řekl kníže.

Kníže: Škoda, že se toho nedožil tatínek

Lichtenštejnové zanechali zvláště na Moravě hlubokou stopu, když se podíleli na vybudování lázní, turistických míst či škol. Jak hodnotí hlava knížecího státu polistopadový vývoj v České republice?

„Je to pro mě velká radost. Jen mě velmi mrzí, že se těchto změn nedožil můj tatínek. On byl ale vždy přesvědčen, že k těmto změnám dojde. Pro mě je obzvlášť velkou radostí, že se odehrály tak mírnou cestou,“ zhodnotil Hans Adam II.

Kníže se setkal se zástupci kraje a města a kromě vzpomínek si nakonec odnesl i dary – moravskou slivovici a tři dárkové kazety pocházející z papírny ve Velkých Losinách. Princové ovšem dostali namísto slivovice moravské víno.

Zahájil také výstavu věnovanou jeho rodu s názvem „Liechtensteinská dominia střední Moravy“.

„Připravili jsme výstavu se zaměřením na střední Moravu i na oblasti, které nejsou známé, jako třeba lázeňství, o něž se lichtenštejnové zasloužili. Pomohli také postavit chaty Švýcárna či Ovčárna, velmi se zasloužili o turistiku. Rozhledna na Kralickém Sněžníku před více než sto lety sloužila lidem a postupně chátrala,“ poznamenala kastelánka hradu Helena Gottwaldová.

Ve středu oběd s arcibiskupem

Hlava Lichtenštejnska bude na Olomoucku pobývat do pátku. Ve středu jej čeká na arcibiskupství společný oběd s arcibiskupem Janem Graubnerem a biskupem Josefem Hrdličkou.

Většinu času stráví na konferenci, na níž bude řada odborníků diskutovat o významu rodu Lichtenštejnů. V pátek pak zavítá do Velkých Losin.