Organizátoři se rozhodli připomenout čtyřicáté výročí srpnové okupace Československa, ale upozorňují i na to, že letošní rok byl vyhlášen Rokem bible a ten příští zase Rokem Louise Brailla.

„V návaznosti na ústřední téma festivalu jsme se s Vladimírem Mertou dohodli, že zazpívá skladby ze svého debutového alba Ballades de Prague, které nahrál v roce 1968 ve Francii,“ prozradila za pořadatele Zita Chalupová. Okupaci se věnuje i páteční beseda za účasti Jaroslava Šabaty a výstava snímků zachycujících tehdejší atmosféru v Olomouci.

V lednu uplyne dvě stě let od narození Louise Brailla, tvůrce slepeckého šestibodového písma. Proto připravila Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých na zítřek pořad nazvaný Braillovo slepecké písmo – symbol naší gramotnosti. Akci, která začíná ve 13 hodin v pavilonu E, podpoří herci František Řehák a Vlasta Hartlová.

V návaznosti na arcibiskupa Jana Graubnera a jeho vyhlášení letošního Roku bible připravili organizátoři výstavu faksimilií. „Rovněž jsme pozvali katolického kněze a spisovatele Tomáše Halíka, který letos slaví šedesátiny.

Součástí festivalu bude i prezentace nových titulů z dílny místních autorů. V pátek v 11 hodin představí Vladimír Gračka a Helena Lysická knihu Domovní znamení v Olomouci, o čtyři hodiny později pak historik Ján Kadlec seznámí veřejnost s novinkou Olomoucká předměstí a její drobné památky.