Na výstavišti se prezentuje okolo šesti desítek vystavovatelů, podle organizátorů se jejich počet oproti loňskému roku zvýšil asi o patnáct procent.

Součástí letošní výstavy je stejně jako vloni možnost prohlédnout si repliku unikátního Codexu gigas, tzv. Ďáblovy bible.

Kromě nabídky nakladatelů, vydavatelů, knihkupců i antikvářů z celé České republiky i zahraničí se první návštěvníci ve čtvrtek mohli zúčastnit i několika autorských čtení či workshopů nebo se třeba podívat jak se ručně vyrábí papír.

První den veletrhu odstartoval také vernisáží výstavy Olomouc v roce 1968 ve fotografiích, která je k vidění v pavilonu A.

VÍCE: Libri: více antikvariátů, Halík i kouzelná školka

Pátek: Kouzelná školka i Olomoucká předměstí

Páteční doprovodný program letošního knižního veletrhu startuje v 10 hodin Kouzelnou školkou Michala Nesvadby, na programu je pak například v 17 hodin také autorské čtení s autorkou knihy Pohádkář Barbarou Nesvadbovou a o půl hodiny později pak koncert Jana Vodňanského a Petra Skoumala.

V pátek se představí i místní autoři: v 11 hodin uvede Vladimír Gračka a Helena Lysická knihu Domovní znamení v Olomouci, o čtyři hodiny později pak historik Ján Kadlec seznámí veřejnost s novinkou Olomoucká předměstí a její drobné památky.

24. knižní veletrh a 15. literární festival LIBRI 2008 potrvá do sobotního odpoledne. Otevřeno je od 9 do 18 hodin, v pátek pak do 17 hodin.

Každý návštěvník navíc obdrží ke vstupence návštěvnickou kartu, která ho opravňuje k návštěvě výstavních prostor Muzea umění Olomouc – Muzea moderního umění a Arcidiecézního muzea.

Páteční doprovodný program festivalu LIBRI viz níže

Libri také pro nevidomé

Jednou z akcí čtvrtečního doprovodného programu pak bylo i slavnostní zahájení Roku Luise Brailla, tvůrce písma pro nevidomé, který by v lednu příštího roku oslavil dvousté narozeniny.

Ti, kteří přišli do Pavilonu E si mohli vyslechnout verše i povídky nevidomých autorů.

„Máme však stánek a expozici, chceme na knižním veletrhu veřejnosti ukázat, že je tady i trochu jiné písmo, jaké je a jaký byl jeho vývoj. Lidé si mohou prohlédnout časopisy, které vydáváme a také si vyzkoušet napsat své jméno na slepeckém Pichtově psacím stroji,“ doplnil Václav Polášek, viceprezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.

Na závěr pak známý olomoucký herec František Řehák pokřtil knihu Barevné tóny, kterou vydává TyfloCentrum Olomouc.

„Publikace to je multimediální, je v bodovém písmu, ve zvětšeném černotisku a v audionahrávce. Barevné tóny jsou sbírkou veršů šesti nevidomých autorů ze Střední Moravy. Toto dílo je naším příspěvkem k Roku Luise Brailla,“ řekl ředitel olomouckého TyfloCentra Jan Příborský.

Páteční program Libri 2008

10.00 pavilon E – Kouzelná školka s Michalem Nesvadbou
11.00 pavilon A – Aleš Palán – beseda a autorské čtení z knižního rozhovoru s Gabrielem a Janem Florianovými Být dlužen za duši, moderuje Václav Burian
11.00 čítárna na galerii pavilonu A – v ulicích historické Olomouce lze dodnes spatřit zachovaná domovní znamení, obrazy a plastiky, dnes jsou ozdobou a památkou, v minulosti měly mimo estetickou funkci především význam orientační. Knihu Olomoucká domovní znamení (nakladatelství Poznání) představí její autoři Vladimír Gračka, fotograf Karel Zámečníček a spisovatelka Helena Lisická
12.00 pavilon E – první kolo soutěže Literatura bez taháku
12.00 čítárna na galerii pavilonu A – Jan Řehounek: Vzpomínka na Adolfa Branalda a Bohumila Hrabala
13.00 pavilon A – Jan Malinda – beseda a autorské čtení z knihy Ilegální vztahy, moderuje Radim Karlach
14.00 pavilon E – Petr Nikl – beseda a autorské čtení z knih Záhádky a Jělěňovití, moderuje Radim Karlach
15.00 pavilon E – druhé kolo soutěže Literatura bez taháku
15.00 pavilon A – workshop čtení Bible – České katolické biblické dílo
15.00 čítárna na galerii pavilonu A – Ján Kadlec – beseda o knize Olomoucká předměstí a jejich drobné památky
16.00 pavilon A – Československý rok 1968 – beseda s Jaroslavem Šabatou, Věnkem Šilhánem, Miroslavem Kusým a Miloslavem Čermákem, moderuje Pavel Urbášek
16.00 čítárna na galerii pavilonu A – Oldřich Šrámek – autorské čtení
16.00 stánek nakladatelství Dokořán – Tereza Ješátková – autogramiáda debutové básnické sbírky Oblásky
17.00 čítárna na galerii pavilonu A – Barbara Nesvadbová – beseda a autorské čtení z knihy Pohádkář, moderuje Radim Karlach
17.00 pavilon E – Jan Vodňanský a Petr Skoumal – koncert
17.30 pavilon A – vyhlášení soutěže Literatura bez taháku

KOMPLETNÍ PROGRAM veletrhu a festivalu LIBRI 2008 (flora-ol.cz)

David Kresta, Petra Pášová