V pátek vojáky navštívila ministryně obrany Jana Černochová s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou a poslanci a senátory.

„Děkuji vám, že na Ukrajině bojujete i za nás,“ řekla na úvod svého projevu k ukrajinským vojákům na jednom ze stanovišť ministryně obrany a dále je ujistila, že Česká republika nehodlá polevit v dodávkách techniky a materiálu, které Ukrajině pomáhají v obraně před ruskou agresí.

„Nadále také budeme poskytovat i výcvik ve všech dovednostech, o které je ze strany ukrajinské armády zájem,“ uvedla Černochová.

Výcvik se stejně jako v loňské rotaci týká hlavně základních schopností pozemních sil, jako je střelba z ručních zbraní, pohyb jednotek po bojišti nebo minometná palba.

Část ukrajinských vojáků se také zaměřuje na výcvik zdravotníků. Ten zahrnuje například simulaci ošetření většího množství zraněných po dělostřeleckém útoku. Důležitý je také specializovaný výcvik ženijního a chemického vojska.

Mezi ukrajinskými vojáky na Libavé cvičí také více než dvě desítky žen.

„Nejsou to zdaleka jenom zdravotnice, ale slouží i u bojových jednotek. Mají můj obrovský obdiv, protože je to tvrdá práce i pro chlapy, natož pak pro ženy,“ sdělila ministryně obrany.

Výcvik je podle resortu obrany přínosem také pro českou armádu.

„Od ukrajinských vojáků, kteří na Libavé cvičí, čerpáme nejen jejich neskutečnou motivaci a nasazení v boji i při výcviku, ale také obrovské množství zkušeností ze skutečného válečného konfliktu s Ruskem, což je nesmírně cenné,“ uvedl náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Ve vojenském prostoru Libavá je nyní druhá rotace z celkových pěti, které umožňuje aktuálně schválený mandát. V každé rotaci, na níž se podílí necelé tři stovky vojáků české armády, může cvičit až osm set vojáků ukrajinské armády.