Příběhy opuštěných budov.Příběhy opuštěných budov.Zdroj: DeníkVe vojenském výcvikovém prostoru Libavé, strategickém místě pro případný úder na nepřátelský tábor NATO, byla Točka Sever zprovozněna v roce 1983 – Točka Jih a Točka Západ o rok později.

Všechny tři základny měly po šesti „granitech", vždy dva souměrně vedle sebe, mezi nimi bylo místo pro jeřáb.

Přísné střežení

Základna byla velmi přísně střežena. Jak popisuje Jindřich Machala v Kronice Libavska, plotů bylo kolem objektů několik. Byly z ostnatého drátu a jeden s elektrickou signalizací.

„Mezi ploty jezdilo obrněné hlídkové vozidlo, byly zde strážní budky a betonové okopy, v nichž stáli strážní. Přímo u krytů byl ještě jeden plot a strážní věže,“ popisuje autor.

Libavá. Silo, na Točce sever je jich v lese skrývá celkem sedm, 31. března 2022
Divočina Libavé skrývá základnu, odkud Sověti mohli spustit jaderný útok

Dnes si mohou robustní úkryty pro odpalovací zařízení prohlédnout turisté. Místo je volně přístupné, nachází se mimo vojenský prostor. O víkendech je zde možné potkat skupinky zvědavců i „dobrodruhy“, kteří ve tři desítky metrů dlouhých tunelech z oceli a betonových prefabrikátů přespávají.

Masivní vrata zmizela ve sběrně

Z většiny takzvaných granitů postupem času zmizela těžká železná vrata a další zařízení, které bylo možné zpeněžit ve sběrnách poté, co se 122. raketová brigáda na jaře 1988 začala stahovat z Libavé.

Sověti měli na Libavé dvě desítky odpalovacích zařízení a zhruba dvojnásobek raketových nosičů. Rakety SS-12M dlouhé přes 12 metrů měly dolet 930 kilometrů. V jednu chvíli mohla jednotka odpálit celkem 18 raket.

Náměstí ve Městě Libavá (Stadt Liebau)
Němci se chtějí vrátit domů na Libavou, jako popel. Jaký byl jejich odsun?

Jak to ve skutečnosti bylo s municí, především tou, jejíž síla by byla nesrovnatelná s následky dopadu atomové pumy na Hirošimu, se dodnes vedou pouze spekulace i mezi vojenskými historiky.

Důkazy, jestli 122. brigáda podléhající přímo štábu raketového vojska v Moskvě skladovala na Libavé i jaderné hlavice pro raketový systém 9K76B Temp-S v udávané síle 0,5 Mt TNT, nejsou k dispozici.

Pozůstatky piaristické koleje ve Staré Vodě, kde nabyl základy vzdělání například J. E. Purkyně
Z kláštera na Libavé, kde studoval Purkyně, zbyly jenom trosky

Pro přítomnost nejničivějších zbraní ale svědčí například typ jednotky vyslané ze Sovětského svazu, přítomnost speciálních staveb a také obří hromosvody v lese.

Bývalá sovětská raketová základna Točka sever

Kde stojí: na Libavé, asi 2,5 km severozápadně od kostela sv. Anny a sv. Jakuba Většího ve Staré Vodě

Na takzvané Točce Sever se dodnes nachází celkem 6 krytů, kterým Sověti říkali granity. Těžká ocelová vrata a další součásti již odvezli sběrači kovů do šrotu, červenec 2023.Na takzvané Točce Sever se dodnes nachází celkem 6 krytů, kterým Sověti říkali granity. Těžká ocelová vrata a další součásti již odvezli sběrači kovů do šrotu, červenec 2023.Zdroj: Deník/Daniela TauberováKdy a kým byl postaven: Na Točce sever byly zahájeny práce v roce 1983. Patřila k 122. raketové brigádě v Hranicích.

Odkdy a proč chátrá: V roce 1988 se 122. raketová brigáda odstěhovala na základě dohody o likvidaci raket středního doletu (Spojené státy americké a Sovětský svaz, podepsána dne 8. prosince 1987)