„Odešel pro mě nejlepší lev, hned po svém tátovi Benitovi,“ loučila se pohnutě ošetřovatelka Dana Reisigová.

Lví krasavec Šimon měl téměř 17 let.

„Jednalo se o samce vysokého věku, s chronickými potížemi pohybového aparátu, kterého sužovaly i další neduhy stáří. Netrpěl. Na výsledky příčiny úhynu čekáme. Pravděpodobně se jednalo o akutní infekci, které již nedokázal čelit,“ vysvětlila zooložka Jitka Vokurková.

Po lvu teskní nejen lidé, kteří si ho zamilovali, ale i samice Lilly, s níž pospolu úspěšně odchovali celkem šest koťat.

„Z toho poslední Thembi (Naděje) se narodilo 11. května 2018,“ připomněla mluvčí zoo Iveta Gronská.

Odvoz obří ocelové sochy nazvané Stvůra z olomouckých Smetanových sadů, 18. února 2022
Stvůra zmizela z olomouckého parku. Byla atrakcí i terčem kritiky

Vrátí se preparovaný?

Šimon byl lvím samcem s největším počtem odchovaných mláďat na světě. Jeho dva potomci z roku 2013 byli dokonce jediní narození lvi tohoto roku, které svět spatřil.

„Olomoucká zoo do populace v přírodě vyhynulého lva berberského přispěla 20 mláďaty. Poslední volně žijící lev berberský se nacházel do roku 1942 v Maroku,“ informovala mluvčí.

Olomoucký lví král se do svatokopecké zoo brzy vrátí.

„Patří sem neodmyslitelně. Jednáme s preparátorem,“ dodala zooložka Jitka Vokurková.

Rekonstrukce pavilonu netopýrů v olomoucké zoo
V zoo finišuje rekonstrukce pavilonu netopýrů, fenci v něm už nebudou

Lvi na Sv. Kopečku od roku 1979

Chovných berberských lvů je málo a příbuzenských vazeb mezi nimi příliš mnoho, proto je sestavení chovného páru podle odborníků velmi obtížné. V současné době jsou chováni v Evropě asi ve 20 chovatelských institucích v celkovém počtu kolem 80 jedinců.

V ČR jsou momentálně kromě olomoucké zoo ještě ve Dvoře Králové, v Liberci a Plzni. „Většina z nich jsou naši odchovanci,“ poukázala mluvčí olomoucké zoo.

Procházka zasněženou ZOO na Svatém Kopečku - 22. 1. 2022
VIDEO: Vyjící vlci a sčítání zvířátek. Olomoucká zoo láká návštěvníky i v zimě

Historicky první lvi berberští přijeli do Olomouce v roce 1979.

Lev berberský se vyskytoval na dnešním území Afriky na sever od Sahary. S jeho vyhubením začali už Egypťané, později Římané, kteří je používali při gladiátorských hrách. V zajetí přežívá několik posledních kusů.

„Berberští lvi byli dlouho dobu považováni za úplně vymizelé, v první polovině 20. let byl lev berberský vyhuben. V 70. letech bylo ale zjištěno, že poslední zástupci poddruhu přežili v soukromé zoo (menažerii) marockých králů. Tento lvinec se později stal základnou pro zoo v Rabatu. Odtud se v 70. letech dostalo 22 těchto lvů do 7 zoologických zahrad světa, mezi nimi byl i Dvůr Králové,“ uvedla mluvčí olomoucké zoo.

Jubilejní dvacáté lvíče lva berberského odchované v olomoucké zoo.
VIDEO: Lvíče lva berberského se ukázalo světu

Všichni berberští lvi, kteří jsou dnes chováni v zajetí, jsou tedy potomky lvů ze soukromé menažerie marockého krále.

Berberský lev je největším poddruhem lva. Je to jediná kočkovitá šelma, u které se projevuje výrazný pohlavní dimorfismus (hříva samce) a jediná kočkovitá šelma, která žije a loví ve smečkách. Při lovu jsou aktivnější samice, při konzumaci potravy mají přednost samci.

Mezi charakteristické znaky patří tmavá hříva, krátký a široký čenich, malé zakulacené uši s černým pruhem vzadu, velké jantarové oči se zelenou duhovkou. Delší srst slouží k ochraně před chladem, předci byli skvrnití, dnes se pouze mláďata rodí s kotěcí kresbou. „Oči jsou důležitým smyslem lvů a lvi mají téměř dokonalou schopnost vidět ve tmě, díky luminiscenční vrstvě, která dokáže odrážet i slabé paprsky světla. Lev vidí ve tmě asi 6 až 7krát lépe než člověk. Když jim v noci posvítíte do očí, tak oči díky již zmiňované vrstvě svítí,“ vysvětlovala Gronská.

Při lovu si samec troufne i na žirafu. Dokáže spořádat na posezení až 45 kilogramů masa. Ve volné přírodě lev kořist uloví, spořádá a po zhruba týdnu se vydává na lov opětně.

Samice rodí mláďata vážící jeden 1 až 2 kilogramy, která porodí někde v úkrytu a o samotě. Mláďata poměrně často stěhuje a přenáší je v tlamě. „Ke smečce se vrací, až když jsou lvíčata stará 6 až 8 týdnů,“ popisovala pozoruhodné šelmy.