Nabídka jarmarku se rozprostřela opět na obě hlavní olomoucká prostranství.

Na rekonstruovaném Dolní náměstí si lidé mohou už od začátku listopadu zdarma zabruslit, u Trojice ja zase od této neděle připravena pestrá a atraktivní zábava na pódiu i pod ním.

A letošní vánoční trhy tak ještě před svým začátkem nachystaným na 24. listopadu lámou rekordy.

„Máme nejdražší program v historii vánočních trhů. Jeho rozpočet je 1,8 milionu korun, na dva miliony přijde provoz kluziště," vypočítal Pavel Spálený, pořadatel z obecně prospěšné společnosti Kulturní Olomouc.

Vánoční trhy v centru OlomouceRozpočet je dle jeho slov vyšší zhruba o jeden milion korun oproti minulému roku.

„Je to zejména kvůli posílení programu a investici do zkvalitnění podmínek pro bruslaře. Pronajali jsme si větší pódiovou plochu a zastřešení kluziště," odkryl vyšší náklady pořadatel.

Po ledové ploše se bruslaři mohou prohánět celé dva měsíce. Samozřejmě nechybí ani vánoční výzdoba v podobě osvětlení. Zkrášlení Dolního náměstí platí organizátor trhů.

„Výzdoba stála 2,3 milionu korun," vypočítal Pavel Spálený.

Dekoraci vánočního stromu, Horního náměstí a přilehlých ulic pak platí město částkou 700 tisíc korun.

Slavnostní rozsvícení: neděle 24. listopadu

Program prvního dne, tedy neděle 24. listopadu, startuje ve 14 hodin, kdy se otevře Ježíškova pošta, prvním účinkujícím na podiu bude od 16:30 skupina Buty.

Poté, co bude oznámeno vybrané jméno pro vánoční strom, se borovice před radnicí přesně v 18. hodin slavnostně rozsvítí a centrální náměstí obarví i světelná show.

Na každý všední den jsou pak u Trojice připravena minimálně dvě vystoupení se začátkem v 16.30 hodin.

Bohatší budou víkendy a připravená je také spousta radostí pro děti v rámci Mikulášského programu. Ten je nachystaný na čtvrtek 5. prosince. Kromě mikulášské nadílky, ať už na centrálním náměstí či ve speciální tramvaji, bude jeho vyvrcholením v 18.30 ohňostroj, po kterém zahraje Laura a její tygři.

Vánoční trhy Olomouc 2013 - PODROBNÝ PROGRAM

Náměstí bude opět hromadně zpívat koledy

Dalším vydatným bodem programu je středa 11. prosince. Přesně od 18 hodin se ponese Horním náměstím pětice známých koled.

Vánoční trhy v centru OlomouceUž potřetí totiž regionální Deník připravil akci nazvanou Česko zpívá koledy, při které se spojí v jeden okamžik desítky měst v republice i za jejími hranicemi.

„Ve stejný okamžik budou zpívat naši krajánci v Německu, Anglii nebo třeba Rakousku. Celou zemí se tak ve stejný moment ponesou všem velmi dobře známé vánoční písně Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Štědrej večer nastal a Pásli ovce Valaši," uvedl šéfredaktor Deníků na střední a východní Moravě Martin Nevyjel a zároveň srdečně pozval všechny, kdo se chtějí do akce zapojit.

„Česko zpívá koledy je prostě jen milá a v dnešním uspěchaném světě ojedinělá akce. Nic víc, nic míň. Chceme všem lidem dobré vůle vytvořit prostor ke spontánnímu projevu radosti a štěstí, které nabízí česká tradice Vánoc," dodal šéfredaktor Martin Nevyjel.

Hlavním tahákem programu trhů je vystoupení pravého amerického gospelového sboru The Washington gospel singers vedeného Natem Brownem. Náboženským vokálům je věnovaná třetí adventní neděle.

K vánočním trhům neodmyslitelně patří také voňavý punč, který se bude prodávat ve spoustě příchutí.

Norimberský punč kontrolují celníci

Třetím rokem poteče do kelímků a hrnků Norimberský punč.

Podle Pavla Spáleného výroba zmíněného nápoje podléhá přísným kritériím a jeho složení při dovozu kontroluje Celní úřad. Na stáncích se však budou prodávat i jiné druhy.

Radek Skovránek bude provozovat stánek na rohu radnice nedaleko Caesarovy kašny s originálním francouzským punčem.

„Nabídneme neředěné kvalitní víno ze Strážnice, lidský přístup a patnáct let zkušeností. Punč, který se dělá z vína, ovoce a tajné směsi koření, se u nás bude připravovat čerstvý a zákazníci u nás uvidí, jak to děláme," sdělil Radek Škovránek.

Zajímavostí letošních vánočních trhů

- Poprvé v novodobé historii oslavy Vánoc je olomouckým vánočním stromem borovice – slavnostně se rozzáří 40 tisící světélky 24. listopadu v 18 hodin.

- Vánoční trhy se opět vrací na obě hlavní náměstí v Olomouci, na Dolním kromě stánků příchozí najdou kluziště, na Horním bude hlavní podium, Ježíškova pošta, dřevěný betlém, dobový kolotoč, dílny

- Letošní pódiová plocha, na které stojí kluziště, je větší, bruslaři také nově získali zastřešené zázemí pro přezouvání

- hvězdou programu je gospelový zpěvák Nate Brown, který povede soubor The Washington Gospel Singers, vystoupí 15. prosince v 17 hodin

- 24. prosince se ve 22 hodin na náměstí uskuteční Půlnoční bohoslužba pod otevřeným nebem

- Letošní kulturní program je nejdražší v historii, organizátory přišel na 1,8 milionu korun. Provoz kluziště pořadatele přijde na 2 miliony a za výzdobu Dolního náměstí zaplatí 2,3 miliony korun. Město platí 700 tisíc za světelnou výzdobu Horního náměstí a přilehlých ulic, na Vánoční trhy připívá částkou 300 tisíc korun

- Po třetí v řadě si mohou lidé zazpívat koledy v rámci akce Česko zpívá koledy, které pořádá regionální Deník. 11. prosince se od 18 hodin rozezní Horním náměstím a dalšími desítkami českých a moravských měst v jednom okamžiku pět známých českých koled

- Mikulášský program vyvrcholí 5. prosince v 18 hodin velkým ohňostrojem

- Den před Štědrým dnem je pro veřejnost připravená ve 14 a v 17 hodin Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby v Moravském divadle Olomouc

- 150 až 400 korun stojí pronájem stánku na den pro prvovýrobce, řemeslníky, prodejce šperků a keramiky. 1300 až 2000 korun zaplatí prodejci vánočního sortimentu. 830 až 1000 korun je cena denního nájmu stánku pro grilované a regionální speciality.

- Nejdražší je nájem stánku pro prodej punče, teplých nápojů a vína. Jeden den se pohybuje od 5000 do 10000 tisíc korun.