Lidé se také shodli na tom, že horký nápoj si raději koupili u konkurence, tedy mimo stánky jarmarku.

Obecně prospěšná společnost Kulturní Olomouc, která trhy pořádá, přislíbila, že bude příští rok pečlivěji vybírat prodejce. Kontrolovat složení a kvalitu punče však nemůže.

Na druhém ročníku jarmarku většina návštěvníků chválila dlouho otevřené kluziště, které bude až do února zdarma. Ocenila také vánoční výzdobu obou náměstí i nabízený sortiment.

„Moc se nám tady líbila poklidná atmosféra. Výzdoba není přehnaná. Oceňuji také jednotný styl stánků a sortiment, který nabízí. Především řemeslné výrobky jsou super,“ popsala dojem z olomouckých trhů čtyřicetiletá Milena Davidová z Brna.

Některým Olomoučanům se zase líbil kulturní program. Podle Romany Planičkové byl lepší než loni.

„Několikrát jsem se byla podívat na koncerty a opravdu stály za to. Každý den se dalo něco pěkného vybrat. Také ve stáncích ubylo nesmyslů a přibylo zajímavého zboží. Líbily se mi čepice a ručně vyráběné šperky,“ řekla pětadvacetiletá studentka.

Vánoční trhy chválili lidé také v diskuzi k anketě na webu Olomouckého deníku.

„Co se týká jarmarku jako celku, tak si nemůžu stěžovat. Vypadá výborně. Jakékoliv jiné české město by nám mohlo závidět,“ popsal uživatel pod přezdívkou mar.v.a.

Na adresu vánočních trhů se však sneslo více kritiky než pochval. Většina oslovených návštěvníků i uživatelů internetu se shodla, že největší slabinou letošního jarmarku byly punče, které se ve stáncích prodávaly. Zdražily a nebyly podle zákazníků z kvalitního vína.

„Skoro všechny punče, které jsem měla šanci ve stáncích ochutnat, byly zředěné a nebyly dobré. Chodila jsem proto potom na horký nápoj ke konkurenci, tedy mimo stánky,“ zhodnotila nabídku jarmarku Olomoučanka Zuzana Skoupilová.

Spálené krabicové víno

Právě konkurence, která nabízela punč, letos přibylo. Lidé si mohli vybrat z desítek různých druhů nápojů. Nabízely je i místní restaurace či vinárny.

„Punče se nedaly ze stánků vánočních trhů pít. Přišlo mi to jako jakési spálené krabicové víno nakyslé chuti. Nedám proto dopustit na nabídku v Lafayettově ulici. Pořadatel trhů by se pro příště měl polepšit,“ podotkla v diskuzi čtenářka Gabriela.

Někteří návštěvníci proto navrhovali, aby organizátor jarmarku kvalitu punče příští rok kontroloval. Kulturní Olomouc však takovou pravomoc nemá.

„Nemůžeme prodejcům diktovat, z jakého vína a koření mají punč vyrábět. Žádný zákon ani nařízení nám to neumožňuje. Je to na nich. Nápoj může kontrolovat pouze Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která to ale nedělá,“ popsal za pořadatele Pavel Vysloužil.

Budeme pečlivější

Doplnil, že se při výběrovém řízení snažili vybrat takové prodejce, kteří mají s punčem zkušenosti a dobré reference.

„Příští rok budeme pečlivější. Ve stáncích s punčem, které provozuje Kulturní Olomouc, jsme šli příkladem a nabízeli jsme v nich originální norimberský punč, který je velmi kvalitní. Je na lidech, co si vyberou,“ podotkl Vysloužil.

Podle něj bylo na letošním ročníku nepříjemné, že některé stánky nabízející punč mimo jarmark nebyly zkolaudované.

„Neměly zázemí, nesplňovaly zákonné normy. Doufáme, že to tak příští rok nebude. Jinak jsme byli s průběhem trhů spokojeni. Od návštěvníků máme pozitivní reakce,“ uzavřel Vysloužil.

Letošní trhy začaly 24. listopadu a skončily 23. prosince. Ještě do 8. ledna, kdy se bude kácet vánoční strom, bude na obou náměstích otevřených několik stánků s občerstvením. Až do konce února bude v provozu kluziště i s okolními stánky.