Radnice se totiž rozhodla od 5. července řadou vystoupení jazzové, dechové, folkórní či vážné hudby vdechnout život hlavnímu náměstí a parku. Slibuje si od toho hlavně zpříjemnění atmosféry a přilákání turistů. S hudebními hvězdami však zatím nepočítá.

„V centru města mi nějaké kulturní dění chybí. Bude příjemné sedět v historickém jádru a poslouchat například při kávě či skleničce vína živou hudbu,“ uvedla Olomoučanka Dagmar Spišáková.

Dosavadní systém pořádání koncertů a akcí je podle radních nešikovný a nepravidelný. Proto chtějí situaci změnit. „Budeme objednavatelem koncertů, proto by měly dostat pravidelný ráz, aby lidé počítali s tím, že v určitou hodinu v centru či v parku bude vždy hudební program. Uvolníme na to dvě stě tisíc korun,“ informoval náměstek primátora Jan Holpuch.

Vystoupení jazzových, dechových kapel, vážné hudby či folklórních souborů oživí hlavně okolí radnice. Podle charakteru skupiny pak organizátoři vyberou vhodný prostor.

„Vytipovali jsme tři místa, kde se budou koncerty konat. Tedy před podloubím radnice, na renesanční lodžii nad kavárnou Caesar a na schodech nad vstupem do radniční budovy. Podle žánru muziky pak určíme místo konání. Například když bude hrát smyčcové kvarteto, tak pro něj nejvhodnější prostor bude právě na renesanční lodžii, která doplní hudbu historickou atmosférou. Na druhou stranu dechovka se více hodí před podloubí radnice,“ uvedl Radim Schubert, vedoucí oddělení kultury magistrátu města.

Lidé si mohou vychutnat příjemnou hudbu na lavičkách na Horním náměstí nebo na předzahrádkách restaurací a kaváren. „Aby měli pohodlí při poslechu, využijeme mobiliáře z náměstí a?z nádvoří radnice. Až sto diváků získá místo na sezení,“ vysvětlil Schubert.

Radnice chce hudbu přinést nejen do centra, ale také do olomouckých parků. Konkrétně zavede promenádní koncerty na hlavní aleji v hudebním altánku ve Smetanových sadech, naproti restauraci Fontána.

„Dechové či jazzové kapely zahrají v parku vždy v neděli od tří hodin. Čas jsme vybrali schválně, aby se zde mohli zastavit rodiny s dětmi na odpolední procházce. Sezónu zahájíme na začátku prázdnin, nejspíše 5. července, koncertem jazzové kapely, se kterou nyní jednáme. Škoda jen, že restaurace Fontána nestihne otevřít v létě. Bylo by to krásné zázemí,“ poznamenal Schubert.

Přesný program jednotlivých koncertů ještě nemají organizátoři zcela dokončený, ale už teď se lidé mohou těšit například na Věrovanku, na muziku občanského sdružení Folklórum, Olomoucký Swingband či komornější koncerty Moravské Filharmonie.

Podle zájmu Olomoučanů a turistů pak město vyhodnotí, zda bude v pořádání koncertů pokračovat. V případě, že akce získají oblibu, tak radnice program rozšíří do dalších míst města. Jednají například o Michalských schodech, o altánku v Bezručových sadech či areálu Botanické zahrady.

„Plánujeme oživit hlavně Bezručovy sady, protože mají zajímavou atmosféru a nejsou tak využívané jako jiné parky v Olomouci. Již v červnu zde proběhne část svátků města, například velká vojenská bitva či mnoho akcí pro děti,“ uzavřel Schubert.