„Český jazyk je moc těžký. Naučil jsem se holandsky, což bylo taky těžké, ale čeština je nejtěžší,“ říká pětapadesátiletý Angličan Zbyšek Kowzan, který je jedním z dvaadevadesáti studentů Letní školy slovanských studií.

Její, letos už 22. ročník, pořádá od tohoto týdne až do 15. srpna Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.

„Bydlím tady už čtyři roky, česky se učím hodně dlouho a ve škole jsem proto, abych mluvil lépe. Češtinu potřebuji ke své práci, protože bych tady chtěl otevřít nějakou restauraci s chutným, ale ne anglickým jídlem. Olomouc je moc krásné místo, ještě bych tady chtěl pár let zůstat,“ dodává dobrou češtinou student.

Ze Švýcarska přijel do Olomouce na tři týdny trvající jazykový pobyt i čtyřiatřicetiletý Mathias Plúss, který patří mezi pokročilé studenty.

„Češtinu mám velmi rád, na letní škole jsem už byl před osmi lety a velmi se mi tady líbilo. Teď jsem na škole opět kvůli zdokonalení českého jazyka,“ říká mladý muž, který pracuje jako novinář.

„Jednou jsem například udělal reportáž o českém pivě a tam jsem češtinu hodně potřeboval, mluvil jsem s Čechy v jejich rodném jazyce,“ vysvětluje česky Plúss.

„Největší problém je, že Češi mají širokou slovní zásobu. Mají na každou věc dvě nebo tři slovíčka a to je pro mě velmi těžké. Například kouř a dým,“ říká muž, který četl svou oblíbenou knihu Osudy dobrého vojáka Švejka zatím jen v němčině a rád by si ji přečetl i česky.

Podle lektorky pokročilých studentů Jindry Svobodové jsou cizinci, kteří přicházejí češtinu studovat velmi motivovaní.

Většinou jazyk potřebují pro svoji práci. Takže tady máme zahraniční učitele češtiny, tlumočníky z Bruselu nebo lidi, kteří v ČR pracují. Práce s takovými studenty je velmi příjemná a pozitivní, protože se chtějí učit,“ uvedla.

Češi prý mají představu, že když se cizinec naučí říkat ř, tak zvládnul všechno. Není to ale úplně pravda.

„Třeba studenti z Polska mají největší problém s tím, kam napsat čárku nad vokál, protože polština tohle nemá. Pro studenty neslovany je zase problém vytváření vidových dvojic u sloves. Vždy záleží na tom, odkud studenti přicházejí a jakou mají zkušenost,“ dodává Svobodová.