„Tradičně je zastoupení celoevropské, takže tady máme země jako je Francie, Německo, Portugalsko, Maďarsko. Přijedou i účastníci z USA, Kanady, Japonska, Vietnamu nebo Brazílie. Do školy se může přihlásit každý, máme čtyři jazykové úrovně od úplných začátečníků přes mírně a středně pokročilé až po ty nejpokročilejší,“ uvedl Petr Pořízka, ředitel Letní školy slovanských studií.

Důvody těch, kteří míří na čtyřtýdenní jazykový pobyt, jsou podle něj různé. O češtinu je však stále zájem. „Jednak jsou to tradičně studenti slavistických pracovišť, ti kteří se o češtinu zajímají profesně. Druhou skupinou jsou ti, kteří tady měli kořeny nebo předky a pak je to celá škála různých uchazečů, kteří mají o češtinu zájem nebo ji ke své profesi potřebují, třeba jako tlumočníci. Každý rok se nám potvrzuje desetiprocentní nárůst uchazečů,“ potvrdil.

Studenti se pak dělí do dvou kategorií – na stipendisty a samoplátce. Ti, za celý jazykový kurz zaplatí 740 euro a za ubytování přibližně 260.

„Studijní den máme rozdělený na několik sekcí, přičemž ta nejdůležitější je vlastní jazykový trénink, jazykové lekce. Kromě češtiny nabízíme i doplňkové kurzy polštiny a ruštiny, kulturní program skládající se z divadelního workshopu či třeba folklórního večera,“ vyjmenoval program kurzu ředitel.

Od loňského roku pak škola nabízí kursistům možnost získat i mezinárodní certifikát Evropské unie. Olomoucká letní škola slovanských studiím, patří k nejstarším v republice a také k největším. „Podle počtu letošních uchazečů jsme na třetím místě za Prahou a Brnem,“ doplnil Petr Pořízka.