Olomoucké letní kino kvůli nízkému zájmu lidí promítá jen dvakrát týdně – každé úterý a čtvrtek.

„Návštěvnost je i teď, kdy je pěkné počasí velmi slabá. Na promítání obvykle přijde tak dvacet až třicet lidí. A to se snažíme vybírat co nejlepší filmy. Do programu zařazujeme hlavně české snímky, které diváky přitáhnou víc než ty zahraniční,“ sdělil provozovatel olomouckého letního kina Martin Urban.

Ani na ty nejlepší české firmy však nepřijdou davy diváků.

„Maximum je tak sedmdesát lidí, tak vysoká návštěvnost bývá jen občas. Letní kino dotujeme z víkendových diskoték, ty jsou naopak mezi mladými hodně oblíbené. Máme s městem uzavřenou nájemní smlouvu, letní kino podle ní provozovat musíme, je ale hodně ztrátové,“ dodal Urban.

V anketě, kterou Olomoucký deník udělal v ulicích Olomouce většina dotázaných tvrdila, že do letního kina nechodí vůbec nebo jen výjímečně.

„Dřív jsme s manželkou chodili častěji. Teď tam ale promítají jen v pracovní dny. Vstáváme brzy ráno do práce, olomoucké letní kino nám proto nevyhovuje. Když už chceme do letňáku, sedneme do auta a zajedeme si o víkendu do Mostkovic. Je tam moc pěkný areál,“ řekl čtyřiatřicetiletý Olomoučan Pavel Procházka.

Do letního kina v Mostkovicích v létě dojíždí také studentka Andrea z Prostějova.

„Studuji sice v Olomouci, ale v tamním letňáku jsem ještě nebyla. V Mostkovicích jsem byla naposledy loni, zajedeme si tam během prázdnin vždycky aspoň dvakrát,“ řekla pětadvacetiletá vysokoškolačka.

V Drahanovicích už letňák zavřeli

Vlastní letní kino v minulosti provozovala také obec Drahanovice. Několikrát během léta se promítalo v areálu sousedícím s místní Černou věží.

„Zájem lidí byl bohužel velmi slabý. Lidé nechodili ani na zajímavé české filmy, nejvíc jich přišlo čtyřicet. Stávalo se, že dorazilo jen pět nebo deset návštěvníků. Obec to dotovala ze svého rozpočtu. Promítali jsme úplně zadarmo, diváci přesto nedorazili. Kvůli nezájmu lidí jsme letňák zrušili,“ sdělil starosta Ivo Richter (nez.).

Mostkovice u přehrady táhnou

Jedno z mála letních kin, které si na návštěvnost nestěžuje a drží si své příznivce už léta je areál v Mostkovicích v blízkosti Plumlovské přehrady. O uplynulém víkendu přišlo na každé představení nejméně 70 diváků.

„A to jsem neměl téměř žádnou reklamu. Hrajeme všechny české filmy, které se v poslední době dostaly do kin. Naši diváci upřednostňují tuzemské snímky. Každou neděli hrajeme pohádky pro rodiče s dětmi, bývá o ně velký zájem. Přes prázdniny promítáme denně, při dobrém počasí nemáme s návštěvností problémy,“ pochvaloval si provozovatel Pavel Ošlejšek.

Ten se o letní kino v Mostkovicích stará už od roku 1983.

„Přede mnou kino spravoval můj otec. Já si ještě pamatuju dobu, kdy se celý areál stavěl. Provozovat letní kino je záležitost toho, že to člověka baví a dělá to s nadšením a ne pro zisk a velký byznys. Mám radost, že sem pořád chodí hodně lidí. Návštěvníků nám přibývá i díky tomu, že je v přehradě čistá voda a jezdí sem víc turistů,“ poznamenal Ošlejšek.

Na většinu představení obvykle dorazí kolem 200 až 300 diváků, na ty nejlepší filmy jich přijde až 800.

„Jezdí k nám až lidé z Přerovska, Šumperska a Olomoucka, protože jsou na náš areál zvyklí. Kromě toho, že se podívají na film mohou také vyhrát například poukázky na večeři, pizzu nebo dárky od našich sponzorů. Lidem nabízíme také občerstvení a bezplatnou úschovu jízdních kol. Areál postupně modernizujeme, letos jsou tady nová sociální zařízení,“ dodal Ošlejšek.