Práce na proměně prostoru dnešního Letního kina v rámci projektu takzvaného Olomouckého hradu začnou v příštím roce.

S pravidelným promítáním filmů tam však radnice nepočítá.

„Celý areál se zruší. V půlce prázdnin nám končí smlouva, promítalo by se tak jen dva měsíce. Každý rok se promítačky musí odborně seřídit a nastavit, kopie se nesmí poškodit. Stojí to spoustu peněz. Na to abychom jej provozovali půl sezony to nemá smysl. Navíc proč se angažovat v něčem, co už stejně nebude mít pokračování,“ řekl provozovatel Letního kina v Olomouci Ladislav Staněk.

Provozovatel: Město pro nás nic neudělalo

Pozemky pod letním kinem patří městu. O prodloužení smlouvy s ním nájemce nejednal.

„Město pro nás nikdy nic neudělalo, nejednali jsme s nimi ani teď,“ prohlásil.

V loňském roce bylo na programu letního kina asi třicet představení s průměrnou návštěvností okolo šedesáti lidí. Kromě biografu je v areálu také minigolf i hospoda.

„S ní je problém, celý areál je navázaný na kulturní program, hospoda sama o sobě moc nefunguje. O žádnou dotaci jsme nikdy nežádali, financovali jsme to z vlastních zdrojů, letní kino nás neživí, ani areál,“ sdělil Staněk.

Poukázal na to, že je v půlmilionové ztrátě.

„Šlo ale o to, že to mělo význam a fungovalo to, diváků přibývalo,“ doplnil nájemce.

Olomoucký hrad bude bez kina

Na projektu Olomoucký hrad radnice pracuje už zhruba dva roky, městu by měl přinést víceúčelovou kulturní scénu, která by umožňovala hraní divadla, promítání, koncerty a využití prostoru pro návštěvníky i obyvatele města.

Vizualizace proměny tzv. Olomouckého hradu
Vizualizace proměny areálu olomouckého hradu

„Amfiteátr tam nebude, kino se zruší. Výsledná podoba ještě není dohodnutá. Nic tak velkorysého tam ale určitě nebude,“ řekl vedoucí odboru investic olomouckého magistrátu Vladimír Michalička.

Prostor Locatteliho bastionu, jak se také letnímu kinu říká, chce město přeměnit tak, aby se z něj stalo kulturní prostředí se zelení a novým mobiliářem.

„Předpokládám, že na poslední červnovou radu dám průběžnou zprávu o tom, v jaké fázi projekt je, jak pokračují projektové přípravy. Teď se vyřizuje územní řízení a předpokládáme, že do konce roku by mohla být zpracována projektová dokumentace pro stavební povolení. Pravděpodobně by se mohlo s pracemi začít na jaře v příštím roku,“ doplnil náměstek primátora Ladislav Šnevajs.