Brány olomouckém výstaviště se otevřou ve čtvrtek 18. srpna a největší a nejstarší zahradnický svátek v České republice potrvá do neděle 21. srpna.

Přízemí největšího výstavního pavilonu A, se na čtyři dny promění ve středověký klášterní Rajský dvůr, Bylinkovou a voňavou zahradu.

Expozici provoní a rozzáří pestrobarevné bazalky, třapatky, zlaté slunečnice, bíložlutý heřmánek, či modré a fialkové levandule. Nebudou chybět ani rostliny oblíbené ve zcela jiných podobách, třeba chmel, konopí, len. Přehlídku dokonce obohatí nové odrůdy bylin – lnu, kmínu a bazalky.

„Měli jsme za to, že tato výstava je poslední ve stávajícím pavilonu A, takže jsme ji udělali trochu jinak. Byli jsme vždycky proti, aby se během výstavy v hlavním pavilonu něco prodávalo. Tentokrát jsme si ale říkali, že by byl hřích to neudělat, po celém obvodu tak bude prodej. Tématem výstavy jsou bylinky a ty se u návštěvníků těší všeobecné popularitě,“ řekl ředitel olomouckého Výstaviště Flora Zdeněk Štefka.

Výsledná podoba hlavního pavilonu je už tradičně dílem Ivara Otruby, dominantou prostoru je v jeho středu studna, kolem které jsou do čtverců rozmístěné bylinky.

„Kolem je tráva, bazalky, levandule, kmín, len, konopí, všechny bylinky a plno z nich, se už ani nepěstuje nebo je neznáme. Dodala nám je genobanka z Olomouce,“ uvedla Věra Mazalová z Výstaviště Flora.

První letošní burčák

Bylinky přivezou na výstaviště domácí pěstitelé a zpracovatelé aromatických, kořeninových a léčivých rostlin ze sdružení PELERO CZ.

„Bylinkový bude i doprovodný program v pavilonu. Návštěvníci se mohou těšit na čajovnu s ochutnávkami nejrůznějších čajů, stánky s prodejem čajovin, kořenin a jiných bylinných specialit, na ukázky dalšího zajímavého využití bylin, přednášky a povídání o bylinkách, jejich pěstování, užití, či účincích,“ vyjmenovala mluvčí Výstaviště Flora Zuzana Studená.

Na galerii hlavního pavilonu bude umístěná soutěž svazu květinářů a floristů se třinácti soutěžícími. K vidění budou i fotografie z Hawaie, velká expozice kaktusů a sukulentů a nebude chybět ani promítání diapozitivů z cest.

„Pavilon E tradičně obsadí Svaz školkařů ČR s expozicí školkařských okrasných výpěstků. Zahrádkáři přivezou letní květiny, řezané růže, mečíky, ale také trvalky, balkonovky a v pavilonu H, který letos patří Českému zahrádkářskému svazu, budou moci návštěvníci obdivovat i expozici letního ovoce a zeleniny. Nabídku pavilonu doplní oblíbená zahrádkářská poradna a „sklípek“ s ochutnávkami výborných odrůdových vín z Moravy a prvním letošním burčákem,“ pokračovala Mazalová.

Anna K. i testovací jízdy se škodovkami

Vše potřebné do zahrad a zahrádek od květin, rostlinného materiálu až po zahradnické a hobby potřeby nabídnou Letní zahradnické trhy.

Pro zájemce budou zdarma otevřené sbírkové skleníky ve Smetanových, sousední botanická zahrada Univerzity Palackého a také Botanická zahrada výstaviště v Bezručových sadech.

„Připravený je každodenní zábavný doprovodný program se spoustou muziky a také sobotním Škoda Parkem s testovacími jízdami vozidel Škoda, doprovodným programem pro celou rodinu a vystoupením zpěvačky Anny K. Nedělní odpoledne zpestří promenádní koncert na hlavní aleji Smetanových sadů,“ poznamenala Studená.

Vlakem domů z Flory zadarmo

Na návštěvníky, kteří zamíří na letní Floru Olomouc z nejrůznějších koutů republiky, myslely i České dráhy, které připravily pro zájemce dárek, či bonus v podobě Vlaku+ Flora – zpáteční jízdenku z kteréhokoliv místa v ČR za cenu jednosměrné – stačí, když si ji budoucí návštěvník vyžádá na pokladně ČD a pak nechá označit pamětním razítkem na stánku Českých drah, které se letní Flory účastní.

Brány výstavy, kterou loni navštívilo okolo 32 tisíc lidí, budou otevřeny denně od 9 do 18 hodin.

Vstupné – 100 Kč – plné 80 Kč – zlevněné (pro důchodce a studenty) 40 Kč – děti do 15 let, 210 Kč – rodinné vstupné (2+1 až 4 děti).

Zdarma je vstup pro děti do 10 let v doprovodu rodičů a návštěvníky s průkazem ZTP a ZTP – P.