Relativně nejlépe jsou na tom pracovníci informačního centra. V tom olomouckém jsou sice v letních měsících dost vytížení, týden volna si ale vždycky nějak vyšetří. Nedostatek pracovních sil jim totiž v tomto období pomáhají řešit studenti, kteří nastupují brigádně.

„Letos máme navíc novinku – provádění centrem města. O tyto prohlídky je ze strany turistů velký zájem a nás tu není tolik, abychom to mohli zvládat, proto kvůli tomu brigádně zaměstnáváme studenty,“ uvedla vedoucí olomouckého informačního centra Jitka Lučanová. „Co se týká dovolené, vždycky se tak na ten týden nějak prostřídáme, ale v sezoně si žádné delší volno dovolit nemůžeme,“ dodala.

Turismus živí i jediného stálého olomouckého průvodce Štefana Blaha. Ten už se však smířil s tím, že letní dovolené musí oželet. „Že bych někam jel o prázdninách nebo tak nějak kolem léta, to skutečně nehrozí. Červenec a srpen sice nejsou úplně nejsilnější měsíce, horší je to před a po prázdninách, kdy se přidávají i zájezdy studentů, ale dovolená je pro mě v tuto dobu nemyslitelná,“ vysvětluje Blaho.

Jak říká, už se naučil plánovat si čas podle práce. „Na dovolenou jezdím v únoru, kdy je nejslabší měsíc a nejsou skoro žádní turisti. Ale celkem mi to vyhovuje, v tom termínu bývají totiž i nejlevnější letenky, takže ještě ušetřím,“ usmívá se Blaho.

Podobně řeší léto i Vladimíra Gengelová, pronajímatelka hotelu Hanácký dvůr. „Jsme malý hotýlek a všechno si tu v podstatě děláme sami dva vedoucí – od provozu přes účetnictví, objednávky, no je toho dost. Máme sice noční recepční a paní pokojskou, ale jinak je všechno na nás, takže na dovolenou už jsme radši zapomněli,“ popisuje Gengelová.

Ačkoli se hotel specializuje spíše na firemní akce, svatby a nejrůznější oslavy než primárně na ubytování zájezdů, i tak mají v létě docela napilno. „O prázdninách je hodně svateb, takže víkendy jsou celkem zabrané, přes týden zase nakupujeme a připravujeme, do toho ještě nějaké objednávky, fakt si teď neumím představit, že bych odjela. Na dovolenou se oba vystřídáme tak v lednu nebo v únoru a jedeme zase dál,“ vysvětluje.

Hoteliéři a průvodci ale nejsou jediní, kdo musí letní dovolenou vypustit z plánu. Stejně je na tom i Pavel Ošlejšek, provozovatel letního kina v Mostkovicích.

„Dovolená? No to jste mě rozesmála! Já přes den normálně pracuji a večer se starám o kino, promítáme každý den. Starám se tam vlastně o všechno kromě promítání, na to tam máme jednoho pána, ale jinak je všechno na mě a na rodině – to zapojím skoro všechny,“ vypráví Ošlejšek.

Rád by prý někoho zaměstnal, aby měl volněji, ale z finančních důvodů si to nemůže dovolit. „Víte, ono provozovat letní kino, to je spíš tak pro zábavu než na výdělek.“