„Zajímavostí pro veřejnost by mohla být letová ukázka historického Blériotu XI, který tady před sto lety 21.srpna 1910 vzlétl. Byla to tehdy velká sláva, přišlo okolo osmnácti tisíc lidí a pár roků na to tady vzniklo letiště,“ uvedl Vlastimil Ritter, šéf olomouckého letiště.

Podotkl, že Kašparův let byl prvním na území Moravy a Slezska.

„Je to takové připomenutí veřejnosti a chtěl bych nalákat na letoun, který je jedinou replikou v České republice. Okolo čtvrt na čtyři by měl vzlétnout, a to zhruba tak, jak se to tehdy mohlo odehrávat. Letový program začíná ve čtrnáct hodin,“ pokračoval.

Na tradičním Leteckém dni nebude chybět ani pilotáž vrtulníků, ukázky Hanáckého aeroklubu Olomouc, exhibice modelů, expozice Leteckého muzea, vojenská technika, taneční skupiny, šermíři nebo například vystoupení kapel Funny Melody a Chicken revival a ohňostroj na hudbu.

„Pro fajnšmekry je připravena akrobacie na speciále Su-29. Věřím ale, že i další stroje se mohou líbit. Letový program kolem osmnácté hodin ukončí hromadný seskok parašutistů a v případě příznivého počasí vzlet horkovzdušných balonů,“ dodal.

Vyhlídkové lety už od pátku

Připraveny budou i lety pro veřejnost, kdy se zájemci mohou vznést do oblak, cena za čtvrt hodiny vyhlídkového letu pro jednu osobu stojí do pěti set korun.

Do oblak se veřejnost bude moci vznést už v pátek v podvečer.

„Bude možné se proletět i vrtulníkem, ale tam bude cena možná dvojnásobná. Létá se v pátek od sedmnácti hodin, v sobotu a v neděli od devíti,“ doplnil Ritter.

Letiště se otevře v sobotu dopoledne doprovodným programem, který začíná v jedenáct hodin a potrvá do dvou odpoledne, kdy na něj naváže program letový.

Večerní hudební část s ohňostrojem je připravená na sedmou večerní. Vstup je zdarma.