Od letošní sezony se muzeum přemístilo do nového hangáru.

Hlavním tahákem expozice bude prototyp dopravního letounu L-610M. Obrovský kolos v úterýa na celý den zaměstnal všechny, kteří se podíleli na jeho převozu z Kunovic do Olomouce. Po mnohahodinovém nakládání čekal techniky ještě složitější transport.

„Jedná se o největší československý letoun, který byl vyrobený jen v několika prototypech, z nichž každý je v jiné modifikaci. Jde tedy o jediný exemplář na světě,“ uvedl Tomáš Kelner, mluvčí Leteckého muzea Olomouc.

PODÍVEJTE SE: Unikátní letoun dorazil do Olomouce, Neředínem projel jen tak tak

Přidal i pozvánku pro nadšence do letectví.

„Stroj si budou moci návštěvníci muzea poprvé prohlédnout tuto sobotu v rámci slavnostního programu zahájení letošní sezony. Na otevření bude připraven i doprovodný program nejen pro děti, občerstvení a bude zpřístupněná expozice v nové hale číslo 82,“ podotkl Kelnar.

Program začíná v osm hodin ráno a potrvá až do půlnoci, kdy vše zakončí pálení čarodějnic.

Kromě třiadvacet metrů dlouhého letadla na návštěvníky čeká i další unikát.

„Těšit se mohou i na jedinečný letecký trenažér z roku 1953, který byl vyrobený přímo v Olomouci, nebo také na další exponáty dovezené ze zahraničí,“ doplnil Zdeněk Svobodník, prezident 1. leteckého školního pluku, který muzeum provozuje.

Muzeum se otevřelo loni a expozice se teprve rozrůstá. Unikátní letoun z Kunovic doplní stávající sbírku vzdušných prostředků, jako jsou například Mig 21, Mig 15, Aero L 39 Albatros.

Znalci se mohou kochat také pohledem na proudové motory, katapultovací sedačku či kabinu Migu 21MF.

Podle mluvčího expozici za uplynulou sezonu navštívilo zhruba deset tisíc lidí.

Muzeum je otevřené od května do června a od září do října pouze o víkendech od 9 do 17 hodin, v červenci a v srpnu od úterý do pátku v době od 10 do 17 hodin.

O prázdninových víkendech se jeho brány otevírají už od devíti hodin.

Dospělí zaplatí za vstup padesát korun, poloviční cenu uhradí důchodci a studenti. Za stokorunu lze koupit rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti do osmnácti let. Mladší deseti let mají vstupné zdarma.