Letecké muzeum se návštěvníkům otevřelo po zimní přestávce posledního dubna. O necelý měsíc se však opět uzavřelo.

„Chtěli jsme se tam jít podívat i se synem a vnuky, kteří k nám přijeli na návštěvu až z Čech. Bohužel jsem na internetových stránkách viděl, že je muzeum z technických důvodů zavřené. Je to škoda. Sotva to před rokem otevřeli, už mají nějaké problémy,“ řekl Marcel Filip z Olomouce.

Jako hlavní důvod uzavření uvádí vedení města i mluvčí muzea jiný důvod. Je jím stěhování exponátů do druhé haly.

„Chtěli jsme vše mít přestěhované již před zahájením letošní sezony, což nám nevyšlo. Je to nejen technicky velice náročné. Ani stav druhé haly není příliš uspokojivý. Takže realita je taková jaká je,“ řekl Tomáš Kelnar, mluvčí Leteckého muzea Olomouc.

Sdružení, které se stará o veškerý chod muzea, chce přemístit kromě současné expozice do sousedního většího hangáru číslo 82 i nedávno přivezený prototyp letounu L-610M, který sem přepravili z Kunovic.

Ve staré hale vznikne restaurátorské zázemí

„Stěhování letounu je taktéž velice náročné. Stejně jako u převozu jde u přemístění do haly o centimetry. Prozatím vymýšlíme možnosti, jak jej do větší haly dostaneme. Jde také o peníze,“ podotkl Kelnar s tím, že v menší hale, kde mohli vidět vystavené předměty návštěvníci dosud, chtějí zřídit dílnu a restaurátorské zázemí. Současně dodal, že by byli všichni rádi, kdyby se muzeum podařilo otevřít ještě letos. Stejně tak v zpřístupnění věří i vedení města.

„Byli bychom rádi, kdyby na Letecký den, který bude v září, mohli příchozí navštívit i muzeum,“ uzavřel Ivo Vlach, náměstek olomouckého primátora.

Letecké muzeum Olomouc v bodech

  • Letecký školní pluk otevírá muzeum 24. dubna 2010.
  • Návštěvníkům nabízí nejen letadla, jako jsou například MiG-21, L-39, či MiG-15UTI v provedení jako létající laboratoř, která sloužila k vývoji první československé vystřelovací sedačky, nebo unikátní prototyp L-610M, jeden z šesti vyrobených kusů. Expozice zahrnuje také simulátory a trenažéry, například britský D4 Link Trainer, školní pomůcky, motory a agregáty a další letecké přístroje.
  • 30. dubna 2011 zahájilo svou druhou sezonu.
  • 27. května 2011 se z technických důvodů uzavřelo.