Členové 1. Leteckého školního pluku, kteří muzeum vybudovali, plánují provoz zahájit 24. dubna slavnostní akcí pro veřejnost.

„Připravili jsme bohatý doprovodný program, soutěže a hry pro děti, hudbu i občerstvení. Návštěvníci se mohou těšit na novou expozici, budou si moci projít i běžně nepřístupné prostory, například restaurátorskou dílnu," přiblížil program Tomáš Kelnar, mluvčí Leteckého muzea Olomouc.

„Lidé si také budou moci prohlédnout RC modely včetně vrtulníků a proudové stíhačky, které budou diváci moci zhlédnout i v ukázkové show. Děti si mohou vyzkoušet let se simulátorem RC modelů,“ uvedl Kelnar.

Návštěvníci uvidí i historickou pozemní vojenskou techniku, děti budou moci řádit ve skákacím hradu.

„Zajistili jsme také vyhlídkové lety a tandemové seskoky padákem. Vstupenky, pro dospělé za padesát korun, budeme během odpoledne losovat a návštěvníci mohou získat například vyhlídkový let a tandemový seskok s padákem zdarma. Akce se bude konat za každého počasí,“ popsal mluvčí muzea.

Ve stejný den se na letišti sejdou také letečtí modeláři, kteří mezi sebou budou bojovat o cenu za nejlepší model.

Nová letadla v muzeu

Hangáry po sovětské armádě, která zde měla opravnu vojenských strojů, si pluk pronajímá od loňska od města za symbolickou sumu. V části vybudovali jeho členové restaurátorskou dílnu, část prostoru slouží jako výstavní plocha.

Nyní uvnitř dokončují podlahy, opravují okna a chystají letadla, kabiny, simulátory, motory a další předměty na zahájení sezóny.

„Na podzim jsme dováželi nové exponáty a pracovali jsme na úpravě hangáru. Také průběžně digitalizujeme archív. V lednu a v únoru, kdy teploty klesaly pod minus deset, jsme ale museli činnost kvůli počasí zbrzdit. V současnosti provádíme údržbu exponátů, restaurujeme, čistíme a připravujeme je na vystavení,“ vysvětlil

Letecký pluk během zimy zapůjčil další letouny, aby tak rozšířil expozice.

„Jedná se například o třetí prototyp letounu L-610 zapůjčený společností Aircraft Industries, nebo letouny AV-14FG, MiG-15UTI a další zapůjčené od Vojenského historického ústavu v Praze. Letos budeme také pracovat na restaurování exponátů, například i na pohyblivém simulátoru TL-21. Začínáme stavět létající repliku historického kluzáku Zlín-V,“ vyjmenoval Kelnar.

Opraví druhý hangár, pro velké stroje

Letos členové pluku začnou opravovat druhý, větší hangár, který si také pronajímají od města. V budoucnu by měla hlavní expozice s velkými leteckými stroji sídlit zde.

„Až objekt uvedeme do přijatelného stavu, tak velké exponáty přesuneme a v menším hangáru budou restaurátorské dílny, zázemí muzea, výstava letecké výstroje a menších exponátů spojených s letectvím,“ popsal Kelnar plány do budoucna.

Handicapované děti se proletí vrtulníkem

V květnu se brány muzea otevřou handicapovaným dětem a prostor bude patřit především jim. Akce pod záštitou primátora Martina Novotného nese název Nebe pro handicapované děti.

„Cílem je přinést dětem jedinečný zážitek z letu letadlem či vrtulníkem. Opět chystáme velmi bohatý doprovodný program, který bude přístupný i široké veřejnosti. Návštěvníci se mohou těšit například na jízdu terénními vozidly, na vystoupení umělců, na hry a soutěže,“ představil akci Kelnar.