V případě velkého ohně v těžko dostupném terénu by se hasiči museli obrátit na policii a povolat na pomoc ze vzduchu policejní vrtulník. Ministerstvo ujišťuje, že letecká služba bude zajištěna od července. Hasiči v Olomouckém kraji v minulých, nebývale suchých týdnech likvidovali již několik požárů porostů. Naštěstí pouze malého rozsahu. „Šumpersko má vysoké procento lesů. Například v okolí Loučné tvoří lesní porosty až čtyřicet procent plochy.

Vzhledem k suchu v uplynulých týdnech ve víkendových dnech pracovníci lesních správ provádějí kontroly na místech, odkud by bylo možné požár zpozorovat,“ vysvětlil vedoucí krajského inspektorátu Lesů ČR Vlastimil Štefl. Jak také potvrdil, letecké monitorování je zvláště ve zdejším regionu velmi důležité „Ministerstvo zemědělství v letošním roce ještě nepodepsalo smlouvu se soukromým leteckým provozovatelem. Mohlo by se stát, že by pomoc mohla chybět,“ sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková. Zároveň ale ujistila, že hasiči by v případě rozsáhlé pohromy nezůstali kvůli nedořešeným formalitám bez možnosti leteckého zásahu. Mohou využít speciálně vybaveného policejního vrtulníku.
„Pokud by bylo třeba, využili bychom tuto možnost,“ uvedla Hacsiková.

Vrtulníky se speciálními vaky, které jsou schopné převážet až tisíc litrů vody, mohou povolat z Prahy či Brna. „Vodu do vaků jsou schopné čerpat kdekoliv – naletí nad rybník a vodu si natáhnou do vaku samy,“ vysvětlila mluvčí. Provádění letecké hlídkové činnosti a hašení lesních požárů podle mluvčí zajišťuje v Olomouckém kraji letiště Žamberk na základě ministerstvem vypsané veřejné soutěže. To ji vypisovalo každoročně. Letos se ale změnily podmínky, a proto se podpis smlouvy opozdil.

Firma už nebude službu zajišťovat na jeden rok, ale vůbec poprvé na dva roky. „Jak hlídková, tak hasičská služba bude celoplošně zajištěna od července. Do té doby bude vybrána firma, která tuto službu bude zajišťovat v letošním i příštím roce,“ sdělila mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová. Loni v létě startoval letoun najatý na monitorovací službu ze šumperského letiště.