Členové Hanáckého leteckého klubu proto zvažují, že si zřídí přistávací plochu se zázemím v Těšeticích-Vojnici nedaleko Olomouce. Radnice na provoz letiště každoročně doplácí přes pět milionů korun.

„Jen za pronájem pozemků platíme soukromým vlastníkům čtyři miliony ročně. Zvažujeme proto, co dělat dál. Zatím snižujeme provozní náklady, hledáme úspory například na poplatcích za pozemky, při údržbě areálu a výdajích za sečení trávy. V březnu budeme mít podrobnější analýzu. Nyní nemohu vyloučit ani zrušení letiště,“ řekl náměstek olomouckého primátora Svatopluk Ščudlík (ČSSD).

Plochu by pak město mohlo využívat na pořádání velkých akcí pod širým nebem. „Jedná se třeba o pivní festival, cirkusová představení a akce, které se v minulosti konaly na Envelopě. Asfaltová plocha by se mohla změnit na tolik žádanou in-line stezku,“ řekl Ščudlík.

Majitelé sportovních a ultralehkých letadel, kteří neředínské letiště využívají, se už delší dobu obávají toho, jak budou fungovat v budoucnu. Loni v říjnu proto založili Hanácký letecký klub.

Jeho členové už jednali s obcí Těšetice o možnosti vybudování letiště v místní části Vojnice. Veřejně však o tom zatím mluvit nechtějí. „K našim plánům ve Vojnicích se nebudeme vyjadřovat,“ sdělil Petr Kejduš z Hanáckého leteckého klubu.

Zastupitelé Těšetic nemají proti letišti námitky. „Soukromé pozemky, kde by mělo fungovat, jsou od zastavěné části Vojnic poměrně vzdálené. Provoz by neměl nikoho rušit. Navíc by se po otevření letiště v obci určitě zvýšil počet turistů,“ míní starostka Hana Rozsypalová (nez.).

Letiště ve Vojnicích by zřejmě mělo statut tzv. registrované plochy pro sportovně létající zařízení.

„K provozu by jim pak stačila jen travnatá plocha a hangáry k uskladnění letadel. Pokud by majitelé letadel z Neředína opravdu přešli jinam, neznamená to pro město velký problém. Nedotklo by se to ani oblíbeného Leteckého dne. Počítáme s ním i letos,“ ujistil Ščudlík.

Potvrdil to také ředitel olomouckého letiště Antonín Mraček. „Rozpočet na letošek už máme schválený, budeme fungovat ve stejném rozsahu jako loni. Letecký den samozřejmě také uspořádáme,“ dodal Mraček.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika