Podle ministerstva zemědělství smlouva s provozovatelem letecké hasičské služby toto území skutečně nepokrývá a je zařazeno do oblastí, které si mají Lesy ČR střežit samy. V praxi to znamená, že lesákům zbývá jen pozemní hlídka.

Letadlo by bylo lepší

 

„Sice popršelo a riziko požáru je menší, ale zase do lesa vyrazí houbaři, kteří mohou způsobit problém. Právě řešíme, zda o víkendu vyslat hlídku, nebo ne. Najezdí stovky kilometrů a jsou to nemalé náklady,“ uvedl včera lesní správce šternberské pobočky Lesů ČR Jiří Sládek. Šternberská lesní správa obhospodařuje území o rozloze bezmála 100 tisíc hektarů s 20 tisíci hektary lesních porostů. „Ze země není hlídkování tak účinné. Tak rozlehlé a členité území není možné z auta ohlídat. Nemůžeme být všude,“ poznamenal.

Pomoc nepřijde


Do srpna, v období největšího sucha, měli území ohlídané leteckou službou. To však s podepsáním nové smlouvy mezi ministerstvem zemědělství a novým provozovatelem letecké hasičské služby skončilo. „Určitě bychom přivítali, pokud by nám někdo pomohl ze vzduchu, zvláště pokud přijdou takovásucha jako letos,“ dodal Sládek. Podle něj není v sektoru hlídaném leteckou službou ani lesní správa Svitavy a část prostějovské.

Podle mluvčího ministerstva zemědělství Šternbersko skutečně není zařazeno v oblasti, kterou má pokrýt letecká hasičská služba. „Republika je rozdělena na čtrnáct sektorů a tato leží v sektoru C13, ve kterém jako jediném probíhá hlídkování prostřednictví Lesů ČR,“ vysvětlil mluvčí ministerstva Ondřej Veselý. „Hlídkování je tedy pozemní,“ dodal.

Šance je mizivá


Šance, že by se Šternberští do leteckého hlídkování placeného ze státní pokladny dostali, je mizivá. Podle ministerstva je to o penězích. „Šternbersko je v tomto sektoru z důvodu zjištění cen jednotlivých typů hlídkování a následného porovnání,“ dodal Veselý.

Na provádění letecké hlídkovací činnosti a hašení lesních požárů ministerstvo vypisuje veřejnou soutěž. Tu letošní provázely průtahy, jelikož se změnily podmínky a místo na rok se smlouva podepisovala na dva roky. Letecká hasičská služba proto letos začala fungovat až koncem července. Do té doby se v případě požáru v nepřístupném terénu mohli hasiči obrátit na policii a požádat o její techniku.