Do řady z nich se navíc lidé do konce června nedostanou.

Olomoucký kraj a městské úřady na žádost lesních hospodářů zakázaly vstup do desítek lokalit.

V rozlámaných porostech není bezpečno a lesníci potřebují bezpečně odstranit spadlé stromy.

„Ze strany od Hradečné zůstala už jen polovina lesa. Celé Bradlo je napadeno kůrovcem. Po vichřici jsou ale takové polomy, že budou muset vykácet i tu druhou půlku,“ popisoval starosta Nové Hradečné Tomáš Müller, jak vypadá nejvyšší hora Úsovské vrchoviny s vyhledávanou rozhlednou.

„Pohled na mizející lesy je neutěšený, navíc cesty jsou rozježděné těžkou technikou. Vypadá to hodně smutně,“ dodal.

Bradlo je jedním z turistických cílů, který je po větrné smršti před dvěma týdny uzavřen do 28. června.

Mapy přestávají platit

K nepoznání je oblast spravovaná Lesy města Olomouce nad Šternberkem, kde se stejně jako jinde ve smrkových porostech projevilo dlouhodobé sucho a následně „hrobař“ kůrovec, který měl prostřený stůl.

Kde zůstal růst listnáč, modřín, níže pak borovice, dokonaly zkázu poslední vichřice.

„Les, který vlastně už není, vypadá úplně jinak. Když se tři roky po sobě vytěžilo, co se jindy těžilo deset let, je to obrovský zásah. Les zkrátka zmizel. Mapy přestávají platit,“ popisoval Ivo Koláček, zástupce ředitele společnosti, krajinu od Mutkova směrem na Huzovou a Dětřichov nad Bystřicí.

Zákaz na Sv. Kopečku, Pohořanech i u Těšíkova

Polomy jsou na desítkách míst Olomoucka, kde lesníci potřebují odklidit dřevo, než se vyrojí kůrovec.

Lidé nemohou chodit do porostů v Radíkově, Svatém Kopečku, Lošově, Bělkovicích, Hlubočkách, Hrubé Vodě, Pohořanech, a do dalších míst.

Do 22. června pak vydal šternberský městský úřad zákaz pro Dalov, Těšíkov. Na přístupových cestách do nebezpečných lokalit umístili lesníci výstražné cedule, které občany o zákazu vstupu informují.

„Největší škody napáchal vichr zejména v lokalitách Kiosek, Aleš, Kukaččí les v Dalově, Těšíkovské údolí a Kamenec,“ popisoval vedoucí odboru životního prostředí Antonín Kostrůnek.

„Jsou obrovské polomy. Přišli jsme nejen o smrky, ale i jedle, buky, borovice, protože nemají kryt lesa a když foukne, spadnou. Přišli jsme i o zdravé smrky , které ještě nejsou uschlé vlivem kůrovce, protože se do nich opřel vítr více než do suchého smrku rostoucího někde vedle,“ líčil po vichřici v polovině března.

Rozbité Terezské údolí

Vichřice zanechala hluboké stopy i v malebných údolích. Krušný pohled je v těchto dnech na části Terezského údolí, kde popadal nespočet smrků po obou stranách řeky Šumice.

„Od loňska fouklo třikrát a z každé strany údolí je něco popadané. Nezastavíme se, máme pozvané koně a lanovky. Vypadá to škaredě, turisté se zlobí, ale taková je už příroda. Kde vznikly holiny, vysazujeme například duby s lípou. Pár let, než povyrostou, musíme ten pohled vydržet,“ uzavřel revírník prostějovské lesní správy státních lesů.