Přírodě blízké pietní místo umožňující vsyp nebo uložení ekologické urny ke kořenům stromu. To je Les vzpomínek, který od loňského roku vyrůstá v části olomouckého hřbitova.

„Přestože Les vzpomínek ještě není dokončen, už v současné době je zhruba deset míst v lese pronajato. Již zde proběhly vsypy. Zájem o to, aby se popel zemřelého spojil s přírodou a navrátil se do koloběhu života, je velký,“ přiblížil odezvu ředitel Hřbitovů města Olomouce Ladislav Šnevajs.

Ředitelka výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková.
Ředitelka Flory: o výstavě, nové etapě i plánech v parcích

Inspirace v zahraničí

Vznikající projekt Lesa vzpomínek podle ředitele reaguje na niternější potřeby pozůstalých a nabízí pro poslední rozloučení nové možnosti a ukazuje nové cesty, jak je možné uctít památku zemřelých a vypravit způsob pohřbívání podle svého vlastního přání, nebo přání zesnulého.

„Při vytváření projektu jsme se inspirovali přírodními hřbitovy v zahraničí, zejména ve Velké Británii a Německu, ale i u nás, v České republice, kde je již jeden z těchto hřbitovů založen,“ uvedl ředitel.

Na místě filiálky České pošty na Horním náměstí stával hotel, který provozovala rodina Englischova do roku 1881. V roce 1912 byl dům zdemolován a vyrostla zde novostavba banky Union.
Pošta by za palác na Horním mohla dostat přes 100 milionů. Co tam může být

Kámen odpuštění

V olomouckém Lese vzpomínek rostou desítky dřevin, v části prostranství se nacházejí květinová louka a soliterní stromy, které se střídají s keři a trávníkem.

Celému prostoru dominuje menší pahorek uprostřed kruhu sedmi lip, na jehož vrcholu je umístěn „kámen odpuštění“.

„Zájemce si zde pronajme jeden metr čtvereční lesa, toto místo je označeno nenápadnou žulovou kostkou. O místo se nemusí složitě starat, protože my v rámci pronájmu sečeme trávu, hrabeme listí a staráme se, aby pietní místo vypadalo důstojně,“ popisoval praxi ředitel.

Nové tabule na příjezdových cestách a výpadovkách do Olomouce.
Vjezdy do Olomouce zdobí nové komiksové tabule. Jak se vám líbí?

Prostor pro pohřby

Les vzpomínek brzy dotvoří rituální prostor, kde se budou moci konat obřady posledního rozloučení.

„Aktuálně se pracuje na přístupové cestě, která bude zpočátku ctít žulové kostky, které jsou na hřbitově, a v lese vzpomínek pak přejde v mlatovou cestu,“ nastínil Ladislav Šnevajs.

Samotný rituální prostor pak bude vydlážděný přírodním kamenem a bude jej obepínat zídka z přírodního kamene.

„Za ní bude val se zelení, který celý prostor oddělí od nedaleké zástavby, aby pozůstalí měli naprosté soukromí,“ uvedl.

Les vzpomínek na centrálním hřbitově v Olomouci-Neředíně, 26. října 2022
Les vzpomínek v Olomouci má již první pohřbené. Přibude místo na obřady

Unikát mezi hřbitovy

Na netradičním pietním místě budou moci probíhat rituály pohřbení trochu jiným způsobem, než bylo více než před 100 lety zavedeno například v obřadní síni olomouckého krematoria. V jeho podobě je podle ředitele zdůrazněn prvek návratu člověka zpět k přírodě.

Budou zde umístěna umělecká díla sochaře Ondřeje Olivy představující dva živly – oheň a vodu. Doplní je piedestal, na němž může být během obřadu umístěna urna s popelem zemřelého.

„Půjde o unikátní věc, kterou se olomoucký hřbitov bude odlišovat od ostatních. Celý prostor by měl být dokončený v polovině letošního roku,“ dodal ředitel.