„Počkejte na mě ve městě, já musím za čarodějem!“ Mnohého houbaře by to jistě zmátlo. V okolí tábořiště nad chatou Olešnicí totiž od pátku do neděle válčilo o zemi několik klanů ve velké hře na motivy fantasy s názvem Soumrak Lordaeronu.

Více než stodvacet dětí a skautů z celé České republiky se setkalo, aby mohli nachvíli odložit své civilní role a vžít se do tajemného světa magie a rytířských soubojů. „Hra je zaměřená na děti ve věku od dvanácti let a její děj vychází ze známé počítačové hry Warcraft,“ vysvětlil hlavní organizátor celé akce Lukáš „Caesar“ Sochor.

Už při výčtu zúčastněných ras ztrácí člověk, neznalý knížek fantasy a jejich herních obdob, trochu půdu pod nohama. Orkové, trollové, gnómové, ale i známější elfové či trpaslíci se velmi věrně namaskovaní prochází tábořištěm.

Ani samotná pravidla hry nejsou právě jednoduchá, jak se přesvědčila sedmnáctiletá Marcela Špičáková, která se druhého ročníku Soumraku Lorda Eronu zúčastnila poprvé.

„Když jsem se přihlásila, přišly mi nejdřív elektronickou poštou pravidla hry. Měly třicet stránek a četla jsem je téměř dva týdny. Tady na místě mi potom pořadatelé dali ještě pravidla upřesňující můj úkol ve hře, kontroluji tady obnovu životů a vstávání z mrtvých,“ popsala svůj vstup do hry.

Ke zraněním v divokých bitvách kupodivu nedochází. „Ošetřovali jsme jen podvrtnutý kotník a vytáhli pár klíšťat,“ vzpomínal Sochor. Každý účastník totiž po přihlášení musí projít také vstupní kontrolou, kde poředatelé zjistí, zda jeho vybavení a zbraně odpovídají bezpečnostním regulím.

„Zbraně musí být pevné, aby se neštípaly a měkké. Tedy nejčastěji různé meče omotané například vrstvou molitanu a zpevněné lepící páskou. Při soubojích se nesmí také bodat a první zásah těla vede ke ztrátě patřičného množství životů,“ vysvětlil Sochor.

Zásahy si započítávají samotní hráči a kladen je důraz na jejich poctivost. „Většina dětí jsou tu skauti, s jejich čestností se počítá a ostatní se snad od nich přiučí,“ řekla další z organizátorů Lenka „Klíště“ Hrabalová.

Velkou fantasy bitvu v přírodě, takzvanou dřevárnu, pořádají letos již druhým rokem roveři ze 4. skautského střediska v Olomouci. Veškeré informace s možností registrace, včetně návodu mohou zájemci najít na internetových stránkách http://www.soumraky.ic.cz.