„V pavilonu, který jsme otevřeli před čtyřmi lety, je téměř stoprocentní vlhkost. Musíme napodobit tropy, je tady víc jak 25 stupňů celsia a voda, která se srážela pod střechou, těžce narušila dřevěnou konstrukci. Hrozilo by tak, že se to celé zbortí. Abychom tomu předšli, udělali jsme rekonstrukci,“ vysvětlila mluvčí zoo Hana Labská.

Nová střecha za asi 850 tisíc korun je otevíratelná, navíc se její část prosvětlila a tím pádem je i v pavilonu víc světla.

„Zvířata, která v pavilonu žijí, jsme museli během rekonstrukce přemístit do zázemí zoo. Takže teď po třech měsících, návštěvníci opět mohou vidět kotuly veverkovité, malpy plačtivé či kosmany zakrslé. Jsou tady dva mravenečníci čtyřprstí, dva mravenečníci velcí a také lenochodi. Novým přírůstkem teprve bude i ochočený malý lenochod Bohouš, který si zatím zvyká,“ pokračovala Labská.

O dnes tříměsíční mládě lenochoda dvouprstého, Bohouše se jeho matka odmítla starat a tak se jeho náhradní mámou stala ošetřovatelka Hana Dostálová.

„Od začátku je na mě zvyklý a považuje mě za svou matku. Když mě nevidí, ozývá se takovým kňouráním a volá mě,“ říká zooložka a v náručí dřímá lenochodě, které se jí evidentně nechce pustit. Starost o něj, je ale jako o malé dítě.

„Je to čtyřiadvaceti hodinová péče. Nejdřív baštil po dvou hodinách, teď už po čtyřech,“ vysvětluje.

Bohouš žije od půlnoci do rána

Lenochodi jsou noční zvířata a malý Bohouš je nejvíc aktivní od půlnoci do šesti hodin ráno, a když Hana Dostálová vstává do práce, jde spát.

„Spí se mi špatně, ale už jsem si zvykla. Doma je na gauči, má tam svůj pelíšek. Je tam tak zvyklý, že nikam neodchází,“ popsala jeho oblíbené místo a doplnila, že má i dva plyšáky.

„Koně a bílého mevídka. Má je proto, že matka je nosí na břiše a on potřebuje, když ho odkládám na něčem ležet,“ řekla. Dnes má Bohouš 108 dní a váží přesně 734 gramů.

„Hezky přibírá, ale není to nic moc. Lenochodi však mají pomalý způsob života, takže u nich to trvá dlouho. Maminky se o něj starají až do roku, až Bohouš začne přijímat potravu sám, tak bychom ho pomalu začali zvykat na pavilon Jižní Ameriky,“ dodala Dostálová.