Prvomájová dvojčata lemura vari v olomoucké zoo dělají ošetřovatelům velkou radost. „Váha nyní ukázala téměř kilogram hmotnosti. Z porodních stoosmdesáti gramů si tak mláďata pěkně polepšila,“ informovala mluvčí zoologické zahrady Iveta Gronská.

Chov vari černobílých, jak správně zní název těchto lemurů, se začátkem května rozrostl o samečka a samičku. Chovatelé mají z mláďat radost. „Obzvláště sameček má dobrodružnou povahu a rád se pouští do průzkumu všeho nového,“ poznamenala zooložka Jitka Vokurková.

Olomoucký půlmaraton tradičně uzavře některé ulice a průjezdy v části města. Ilustrační foto
Olomoucké ulice zaplní běžci. Takto půlmaraton zasáhne do dopravy ve městě

Olomoucká zoologická zahrada chová vari černobílé od roku 1990, na svět tam přišlo už 41 mláďat. Na rozdíl od většiny dalších druhů lemurů probíhá odchov odlišně. Samice malá mláďata ukrývá v hnízdě, kde je prvních několik dnů hlídá, postupem času je tam ponechává samotná a chodí je v pravidelných intervalech kojit. Mezitím si shání potravu.

Zoo Olomouc je jedna z mála institucí, které se chov lemurů vari aktuálně daří. Odchovaná mláďata již obohatila chovy nejen v evropských zoologických zahradách. Letos na jaře odcestovala jedna odchovaná samice do Zoo Calgary v Kanadě.